Ubezpieczenia apteczne: najlepiej obowiązkowe?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   05-09-2011, 06:40

Ubezpieczenia apteczne: najlepiej obowiązkowe?

Właściciele aptek rzadko porównują dostępne oferty towarzystw ubezpieczeniowych, zwłaszcza ogólne warunki ubezpieczenia. Innym błędem jest kierowanie się wysokością składki, która nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty.

Dlaczego przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej warto sprawdzić sumę gwarancyjną i czy mienie zawsze można ubezpieczać na tzw. pierwsze ryzyko?

Jerzy Wieczorek, ekspert z PZU SA zapewnia, że oferowany przez towarzystwo od 2006 roku pakiet ubezpieczeniowy obejmuje praktycznie większość ryzyk, na które narażony jest właściciel oraz pracownicy apteki. - Ze względu na taką konstrukcję, cena ubezpieczenia jest w tym przypadku zdecydowanie niższa niż wysokość poszczególnych składek za te same ryzyka, płaconych oddzielnie – zaznacza.

I dodaje, że poza typowymi ubezpieczeniami: od ognia i innych żywiołów czy od kradzieży z włamaniem i rabunku, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje ryzyka związane tylko i wyłącznie z działalnością apteki, a więc:

- od utraty dokumentów niezbędnych do refundacji ceny leków,
- od powstania kosztów utylizacji leków,
- od szkód powstałych wskutek zanieczyszczenia lub skażenia,
- od utraty przydatności substancji i leków przechowywanych w urządzeniach chłodniczych w wyniku przerwy w dostawie energii.

Jak przypomina Beata Wójcik, rzecznik Allianz Polska, właściciel apteki może "skomponować" polisę z dostępnych elementów według własnych potrzeb. Możliwe jest rozszerzenie podstawowego zakresu ubezpieczenia o opcje dodatkowe, w tym np. o przypadki przepięć, wandalizmu, katastrof budowlanych. Ponadto, bez konieczności opłacania dodatkowej składki, do każdej polisy firma dołącza ubezpieczenie pomocy prawnej polegającej na telefonicznej konsultacji z prawnikiem.

- Ubezpieczenie można rozszerzyć np. o grupowe NNW dla pracowników. Jeżeli natomiast w aptece jest dużo sprzętu elektronicznego, warto ubezpieczyć go od wszystkich ryzyk. Dodatkowo dostępna jest tu także opcja pokrycia kosztów odtworzenia danych – zaznacza Beata Wójcik.

- Osoby prowadzące apteki oraz osoby pracujące w aptece są w szczególny sposób narażone na ryzyko wystąpienia szkody, a następnie roszczeń od osób poszkodowanych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Liczne sytuację uwidaczniają, że poszkodowani są coraz bardziej świadomi swoich praw – przekonuje Jerzy Wieczorek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH