Ubezpieczenia dodatkowe: wiedzieć, za co się płaci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   25-07-2011, 12:26

W Polsce skłonność do ubezpieczania się dobrowolnego jest niewielka.

Dwoje aktuariuszy z firmy doradczej Deloitte pokazało opracowanie zbiorcze pt. "Jak zagospodarować rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce?" - informuje Elżbieta Cichocka, publicystka Gazety Wyborczej.

Polacy wydają prywatnie na leczenie ponad 30 mld zł rocznie. Jaką część tych środków można zamienić na zakup dodatkowych ubezpieczeń? Prawie 18 mld to wydatki na leki - dopłaty do leków na recepty i zapłata za specyfiki kupowane w aptece od ręki. Nie można liczyć, że pacjenci zrezygnują z kupna leków na rzecz polisy. Polisa nie zlikwiduje bólu głowy, proszki - tak.

Największy zatem potencjał rozwojowy autorzy opracowania widzą w lecznictwie szpitalnym. Tutaj tylko 3 proc. kosztów leczenia pokrywają pacjenci z własnej kieszeni. Lecznictwo szpitalne to według autorów opracowania "produkt ubezpieczalny". Tyle tylko, że na eksplozję jego sprzedaży trudno liczyć, bo jest za drogi na kieszeń Polaka.

W Polsce na leczenie przeznacza się rocznie 1 tys. euro na głowę mieszkańca. Razem - i ze środków publicznych, i prywatnych. To cztery razy mniej niż w Norwegii i Szwajcarii, trzy razy mniej niż w Irlandii, Niemczech i Holandii, i dwa razy mniej, niż wynosi średnia dla całej Unii Europejskiej.

Skoro pieniędzy jest tak dramatycznie mało, to po co rozwijać biznes ubezpieczeń dodatkowych, na którym zarobi firma ubezpieczeniowa, ale nie pacjent i nie szpital? - pyta autorka tekstu.

Więcej: http://wyborcza.pl/1,75968,9988167,Bezcenne_zdrowie_Polaka.html
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH