Uczyli przyszłych lekarzy i farmaceutów rozmawiać z pacjentem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polpharma/ rynekaptek.pl   10-06-2016, 13:08

Uczyli przyszłych lekarzy i farmaceutów rozmawiać z pacjentem

W maju i czerwcu na uniwersytetach, kolegiach i wydziałach medycznych w całym kraju, studenci uczyli się właściwego postępowania z pacjentem i umiejętnego zachęcania do świadomego i odpowiedzialnego leczenia.

Polacy chętnie leczą się na własną rękę, nie przestrzegają zaleceń, niesystematycznie biorą leki i często przerywają kurację np. antybiotykami zaraz po ustąpieniu uciążliwych objawów. Naukowa Fundacja Polpharmy wspólnie ze studenckim stowarzyszeniem IFMSA, zorganizowała akcję „Weź się lecz”, która miała zwrócić uwagę na ten problem.

W ramach kampanii  „Weź się lecz” od 9 maja do 9 czerwca po Polsce krążył specjalnie oznakowany samochód imitujący karetkę. Na terenie uniwersytetów, kolegiów i wydziałów medycznych prowadzone były wykłady i happeningi z udziałem animatorów wcielających się w role pracownika służby zdrowia i pacjenta.

Animatorzy prowadzili modelowe rozmowy z pacjentami. W specjalnie zaaranżowanej scenerii pokazywali, jak skutecznie zachęcać pacjentów  do systematycznego leczenia i szczerej komunikacji z lekarzem, farmaceutą czy pielęgniarką.

Studenci uczyli się np. jak powinni prowadzić rozmowę i jak mogą pomagać pacjentom w rozwiązywaniu problemów związanych z zaleconą terapią. Na zakończenie rozwiązywali test konkursowy, w którym nagrodą jest wyjazd na konferencję do Lizbony.

-  Jest wiele prostych metod, dzięki którym pacjentom można ułatwić systematyczne, a zatem – bardziej skuteczne leczenie. Dzięki ich zastosowaniu lekarze, pielęgniarki i farmaceuci mogą wykorzystać swój cenny czas bardziej efektywnie, bowiem łatwiej i szybciej będą mogli osiągnąć u swoich pacjentów cele terapii - mówi prof. Przemysław Kardas z I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH