UE: na profilaktykę zdrowotną jedynie 1-3 proc. środków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   13-05-2016, 09:05

UE: na profilaktykę zdrowotną jedynie 1-3 proc. środków

Zbyt długo skupialiśmy się na leczeniu, podczas gdy większość chorób naszych obywateli ma związek z alkoholem, tytoniem, brakiem aktywności fizycznej czy złej jakości powietrzem - mówi Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

O priorytetach Komisji Europejskiej w zakresie zdrowia i ochrony żywności Vytenis Andriukaitis mówił podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: do spraw Unii Europejskiej, zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi (12 maja).

Zwrócił uwagę na szczególne szkodliwy nałóg tytoniowy. Wielokrotnie podkreślał, że tytoń to zabójca, dlatego przy projektowaniu polityki państwa zawsze na pierwszym miejscu powinno być zdrowie obywateli, a nie zysk.

- Państwa mają przeróżne narzędzia, które mogą ograniczyć ryzyko tych szkodliwych czynników. W wypadku tytoniu jest nim dyrektywa tytoniowa, która w moim przekonaniu wpłynie na zmniejszenie liczby palaczy. W przypadku alkoholu, może to być ograniczenie liczby licencji czy zgód na sprzedawanie alkoholu - wyjaśnił Andriukaitis.

Podkreślił, że alkohol stanowi bardzo duży czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, cukrzycy, zespołu FAS. Dodał, że należy walczyć z otyłością, poprzez np. zakazanie sprzedaży napojów słodzonych w automatach w szkołach.

Komisarz zwracał uwagę, że dla całej UE bardzo ważna jest walka z antybiotykoopornością. Zaznaczył, że zdrowie człowieka jest ściśle związane ze zdrowiem zwierząt i produkcją żywności.

- Potrzeba lepszej koordynacji międzyresortowej, lepszego zrozumienia problemów. Zachęcam, żeby ta współpraca międzyresortowa się rozwinęła w Polsce, żeby parlamentarzyści podejmowali większy wysiłek, by rozwiązać problem zużycia antybiotyków w weterynarii, które wzrasta w ostatnich latach. Potrzeba też nowych terapii antybiotykowych, nowych testów diagnostycznych, szczepionek - wyliczał.

Wskazał, że Europa potrzebuje wsparcia Polski w zakresie weterynarii. - Każdy kraj powinien wypracować własny plan działania na rzecz ograniczenia stosowania antybiotyków u zwierząt. Szczególnie ważne są aktualne ramy prawne dla hodowli. Powinny one zawierać system kontroli, aby wykluczyć oszustwa przy produkcji paszy - podkreślił Andriukaitis.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH