Ujawnienie rejestru korzyści lekarzy to działanie jednostronne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   29-09-2016, 09:06

Ujawnienie rejestru korzyści lekarzy to działanie jednostronne Ujawnienie korzyści finansowych tylko jednej strony to działanie asymetryczne

Ujawnianie rejestru korzyści lekarzy ze współpracy z firmami farmaceutycznymi to raczej próba poprawienia nadszarpniętej reputacji przemysłu - ocenia wiceszef Naczelnej Rady Lekarskiej, Romuald Krajewski. Podobne rejestry chcą publikować firmy generyczne.

Na początku lipca 2016 roku firmy farmaceutyczne opublikowały raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym za 2015 rok. Warunkiem ujawnienia danych jest zgoda lekarza. Wydarzenie było elementem realizacji zasad Kodeksu Przejrzystości, za którą w Polsce odpowiada Związek Innowacyjnych Firma Farmaceutycznych Infarma, a na poziomie europejskim EFPIA – Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych.

Z tegorocznego podsumowania wynika, że w Polsce swoje dochody uzyskiwane ze współpracy z firmami farmaceutycznymi zgodził się ujawnić co piąty lekarz (22 procent). Spytaliśmy, co na temat samej inicjatywy oraz wyników premierowego ujawnienia rejestru korzyści myślą lekarze.

To jest rola państwa
- Moim zdaniem należałoby przeciąć lub zakazać finansowania lekarzy w jakiejkolwiek formie przez firmy farmaceutyczne. Informacje o lekach, leczeniu, wynikach badań klinicznych lekarze powinni uzyskiwać ze źródeł fundowanych przez płatnika lub państwo, jeżeli państwo jest płatnikiem – przedstawia swoje stanowisko dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, zastrzegając, że jest to jego osobista opinia, a nie stanowisko Związku.

- To płatnikowi lub państwu powinno zależeć na tym, aby informacja dochodząca do lekarza była obiektywna - o ile to możliwe - i nie miała charakteru reklamy – dodaje.

- Do takiej sytuacji nie dochodzi, bo dofinansowanie lekarzy przez firmy farmaceutyczne jest państwu na rękę, przynajmniej w krótkotrwałej, doraźnej skali, a politycy rządzący państwem innej skali nie znają albo nie stosują. Dzięki temu zmniejsza się nacisk lekarzy na to, aby byli dobrze, czyli sprawiedliwie wynagradzani. Sytuacja jest podobna, jak z pracą w wymiarze przekraczającym przepisy o czasie pracy. Rządzący cieszą się, że kto inny wyręcza państwo z podniesienia wynagrodzeń dla lekarzy. Dlatego ta sytuacja będzie trwała jeszcze długo, a może do końca świata – mówi dr Bukiel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH