UK: leczenie substytucyjne w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: opieka.farm/ rynekaptek.pl   29-11-2016, 11:37

UK: leczenie substytucyjne w aptece Część zadań mogą wziąć na siebie apteki otwarte, w tym oferowanie możliwości wymiany zużytych igieł na nowe lub wydanie dawki narkotyku

Do mojej apteki codziennie przychodzi kilkoro pacjentów uzależnionych od heroiny. Placówka prowadzi opiekę farmaceutyczną w zakresie walki z narkomanią - opowiada mgr farm. Agnieszka Soroko, farmaceutka pracująca w aptece w Wielkiej Brytanii.

W Anglii, osoby uzależnione od narkotyków otrzymują pomoc od państwa. Organizowane są specjalne programy pomocowe pozwalające na odstawienie narkotyku, ale też przyjmowanie go w „humanitarnych warunkach”.

Część zadań mogą wziąć na siebie apteki otwarte, w tym oferowanie możliwości wymiany zużytych igieł na nowe lub wydanie dawki narkotyku.

- Procedura polega na otrzymaniu niebieskiej recepty z rozpiską przyjmowania leku z reguły na kolejne dwa tygodnie. Na recepcie jest również wyraźnie zaznaczone, czy pacjent może otrzymać lek do domu na jeden lub więcej dni, czy konieczne jest spożycie go na oczach farmaceuty - opisuje Agnieszka Soroko.

Dodaje: - Większość musi wypić metadon od razu, w aptece, a farmaceuta ma obowiązek upewnienia się, czy tak się właśnie stało. Lek przechowywany jest w specjalnym sejfie z narkotykami, do którego ma dostęp tylko magister farmacji. Po wydaniu metadonu musi on dokonać odpowiedniej adnotacji na recepcie oraz w systemie komputerowym.

Oczywiście zdarza się, że pacjent nie odbierze swojej dawki. Jeśli powinien pojawiać się w aptece codziennie, po trzech dniach nieobecności należy skontaktować się z centrum leczenia uzależnień, do którego należy pacjent i ustalić szczegóły dalszego postępowania.

Więcej: http://opieka.farm/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH