Ukraina: Rząd zezwolił na testowanie eksperymentalnych leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pl.sputniknews.com/rynakaptek.pl   26-08-2016, 15:22

Ukraina: Rząd zezwolił na testowanie eksperymentalnych leków Francuska firma AB Science ma sprawdzić efektywność swych leków na pacjentach, którzy mają nowotwory złośliwe.

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy wydało rozporządzenie, które pozwala na prowadzenie testów klinicznych ukraińskich środków leczniczych produkcji zagranicznej. Załączniki do dokumentu zawierają nazwy 96 leków, ze wskazaniem krajów produkcji, a także rodzaje testów klinicznych i grupy odpowiedzialnych za to uczonych i lekarzy – podaje portal pl.sputniknews.com.

Na stronie internetowej resortu podkreślono, że testy będą prowadzone przez ukraińskich lekarzy i uczonych.

Wśród producentów leków i sponsorów testów klinicznych są Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Szwecja, Belgia i inne kraje.

Udzielono m.in. zezwolenia na testowanie leków produkcji amerykańskiej na chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie płuc, a także na schizofrenię. Ponadto, francuska firma AB Science sprawdzi efektywność swych leków na pacjentach, którzy mają nowotwory złośliwe. Z kolei szwedzka spółka farmaceutyczna AstraZeneca AB przeprowadzi testy nowego leku na choroby płuc – czytamy na portalu.

Zdaniem politologa Aleksandera Asafowa, podobna praktyka testowania klinicznego leków jest stosowana na całym świecie, lecz do tej pory nie była polityką państwową i nie służyła do uzupełniania budżetu.

- Straszyć może nie tyle to, że potworne leki będą zabijały ludzi, ile fakt, że wielu z tych, którzy będą materiałem doświadczalnym w trakcie tych testów, mogą w ogóle nie wiedzieć o swym udziale w eksperymencie - mówi Asafow. 

Jak twierdzi politolog, chodzi również o to, że dla większości Ukraińców znajdujących się w środku panoszącego się tam kryzysu gospodarczego opieka lekarska jest niedostępna. - Dotyczy to zwłaszcza ludzi ciężko chorych, na przykład na raka — dla nich jest to szansą na pokonanie choroby, chociażby w drodze udziału w eksperymencie – dodaje.

Więcej: http://pl.sputniknews.com/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH