UM Lublin: uczelnia wykształciła już 7 tys. magistrów farmacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   15-06-2015, 11:52

UM Lublin: uczelnia wykształciła już 7 tys. magistrów farmacji

Wydział Farmaceutyczny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie działa już od 70 lat.

Nauczanie medycyny w Lublinie rozpoczęło się w 1944 r., gdy powstał Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej, a na nim Wydział Lekarski. Trwała jeszcze wojna, gdy w oswobodzonym od Niemców w Lublinie pierwsi studenci rozpoczęli zajęcia. W 1945 r. powstał Wydział Farmaceutyczny UMCS.

Samodzielna Akademia Medyczna powstała w 1950 r., gdy oba wydziały oddzieliły się od UMCS. W latach siedemdziesiątych minionego stulecia powołano Wydział Pielęgniarski oraz Oddział Stomatologiczny Wydziału Lekarskiego. W 1995 r. został utworzony Oddział Analityki Medycznej Wydziału Farmaceutycznego, w 2001 r. uruchomiono studia anglojęzyczne na Wydziale Lekarskim. Od 2008 r. uczelnia nosi miano Uniwersytetu Medycznego.

W lubelskiej uczelni medycznej pracował wybitny polski immunolog i mikrobiolog, odkrywca praw dziedziczenia grup krwi oraz twórca współczesnego systemu ich oznaczania prof. Ludwik Hirszfeld, a także twórca kriooftalmologii prof. Tadeusz Krwawicz.

Do dziś uczelnia wykształciła 40 tys. absolwentów, w tym 17 tys. lekarzy medycyny, 3,3 tys. stomatologów, 7 tys. magistrów farmacji.

Obecnie na czterech wydziałach i 13 kierunkach kształci się tu 7 tys. studentów, w tym 1,1 tys. studentów anglojęzycznych pochodzących z 53 krajów świata. Uniwersytet Medyczny łącznie z trzema szpitalami klinicznymi zapewnia pracę 8 tys. osób, co czyni go największym pracodawcą w Lublinie. Nauczycieli akademickich jest ponad 1,2 tys.; w tej grupie 118 profesorów tytularnych i 140 doktorów habilitowanych.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH