Unit dose powinien być dostosowany do potrzeb szpitala

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Urszula Religioni/ rynekaptek.pl   24-02-2017, 12:01

Unit dose powinien być dostosowany do potrzeb szpitala Dostępne na rynku systemy mają przede wszystkim możliwość obsługi tabletek, choć niektóre firmy rozszerzają tę opcję również o inne formy leków

System unit dose od kilku lat stał się jednym z najbardziej pożądanych usprawnień szpitalnej gospodarki lekowej. Jednak nie zawsze systemy spełniają pokładane w nich oczekiwania. Kiedy lepszy jest system scentralizowany, a kiedy funkcjonujący na oddziałach?

Liczne doniesienia zagraniczne, wskazujące na wiele korzyści ze stosowania automatycznie przygotowanych dawek leków dla poszczególnych pacjentów przyczyniają się do popularyzacji tego systemu również w polskim systemie ochrony zdrowia - uważa dr Urszula Religioni*.

Cechy systemów unit dose
Standardowo, system automatycznej dystrybucji leków składa się z odpowiednio zaprojektowanego systemu informatycznego, maszyny pakującej leki, systemu kontroli kodów kreskowych oraz systemu transportowego – wózków, w których umieszczane są saszetki lub pudełka z lekami w indywidualnych dawkach dla pacjentów przeznaczonych na konkretne oddziały.

Dostępne na rynku systemy mają przede wszystkim możliwość obsługi tabletek, choć niektóre firmy rozszerzają tę opcję również o inne formy leków. Zintegrowane systemy informatyczne pozwalają na pełne śledzenie każdej dawki leku aż do momentu podania jej pacjentowi, co w dużym stopniu uszczelnia dystrybucję leków na obszarze szpitala.

Większość systemów posiada możliwość zamawiania leków „na cito”, poza zadaną systemowi kolejnością, a zlecenia na leki mogą być wysyłane zarówno z poziomu oddziałów, jak i z apteki szpitalnej.

Potrzeby i oczekiwania polskich szpitali
Główną barierą dla szpitali przy zakupie systemu unit dose są finanse. Zakup systemu wraz z urządzeniami dodatkowymi to koszt kilku-kilkunastu milionów złotych. Jednocześnie, wielu zarządzających wskazuje, iż systemy nie zawsze spełniają w pełni ich oczekiwania – cześć z nich nie ma możliwości zarządzania lekami w formie płynnej lub nie obsługuje sprzętu jednorazowego.

Niektóre szpitale, zwłaszcza te, posiadające niewielką liczbę łóżek uważają, że w ich sytuacji lepszym rozwiązaniem byłby system unit dose działający w formie zdecentralizowanej (na oddziałach), a nie w aptece szpitalnej.

Nie w pełni zadowalające są również standardowe rozwiązania, bez możliwości indywidualnego dostosowania do potrzeb szpitala. Mniejsze placówki często nie są w stanie wygospodarować miejsca koniecznego dla urządzenia podstawowego. W tej sytuacji rozwiązaniem dla szpitali może być zakup jedynie modułu pełnego systemu i wydawanie w indywidualnej formie tylko wybranej części leków (np. stanowiących największe ryzyko zdrowotne dla pacjentów w przypadku popełnienia błędu lekowego, najczęściej używanych, najdroższych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH