UOKiK: obszarem konkurencji aptek nie jest teren województwa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: UOKiK/rynekaptek   17-09-2015, 12:38

UOKiK: obszarem konkurencji aptek nie jest teren województwa BRL Center – Polska może przejąć pięć spółek zajmujących się prowadzeniem aptek

UOKiK wydał zgody na dwie transakcje zgłoszone przez spółkę BRL Center – Polska, właściciela aptek Dr. Max. Pierwsza dotyczy przejęcia spółek Apteka pod Lwem oraz Apteka Marzeń, druga - MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja.

„Analizując transakcje na rynku farmaceutycznym UOKiK przyjmuje, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą nie jest teren województwa, lecz promień kilometra od aptek należących do przejmowanych spółek” – czytamy w uzasadnieniu na stronie Urzędu.

W opinii Urzędu, tak wynika m.in. z badań jakie w 2009 r. przeprowadził Pentor na zlecenie UOKiK. Pokazały one, że konsumenci wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni zdrowia, do których większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

"W przeciwieństwie do prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na otwarcie apteki, jeżeli przedsiębiorca, kontrolowane przez niego podmioty lub grupa kapitałowa do której należy prowadzą więcej niż 1 proc. aptek na terenie danego województwa, prawo antymonopolowe zakłada istnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 procent" - argumentuje Urząd.

UOKiK uznał, że udziały uczestników koncentracji pokrywają się w przypadku aptek MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja w siedmiu miejscach (w Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz po dwa w Poznaniu i Wrocławiu)). BRL Center – Polska posiada również apteki na trzech rynkach, na których działają punkty należące do Apteki pod Lwem i Apteki Marzeń (dwóch na terenie Bydgoszczy oraz w Koszalinie).

Analiza UOKiK wykazała, że łączne udziały uczestników koncentracji na tych rynkach wahają się od niecałych 10 do ponad 20 proc., a zatem na żadnym z nich nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. - Przejmujący przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konkurencją  innych podmiotów, a konsumenci nie zostaną pozbawieni możliwości wyboru apteki - ocenia Urząd.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH