UOKiK: warunkowa zgoda na przejęcie w branży farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: UOKiK/rynekaptek.pl   26-03-2012, 13:48

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Polfy Warszawa przez Polpharmę. Transakcja ma się jednak odbyć pod warunkiem, że przejmująca spółka sprzeda wszelkie prawa do trzech leków.

W październiku 2011 r. do UOKiK wpłynął wniosek Zakładów Farmaceutycznych Polpharma o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją i sprzedażą leków. Polpharma jest podmiotem zależnym spółki Genefar. Polfa Warszawa jest spółką Skarbu Państwa, wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).

Podstawą zgłoszenia koncentracji była umowa zawarta pomiędzy PHF, Skarbem Państwa i Polpharmą. Na jej podstawie przejmujący przedsiębiorca ma nabyć większość akcji Polfy Warszawa.

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza - stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.

Na rynku preparatów do oczu uczestnicy koncentracji osiągnęliby pozycję monopolistyczną, a na pozostałych dwóch ich udziały znacznie przekroczyłyby  przewidziany przez ustawę antymonopolową próg 40 proc., z którym związane jest domniemanie posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Ponadto w przypadku leków przeciwzakrzepowych produkty Polpharmy i Polfy Warszawa (Polocard i Acard) są najbardziej rozpoznawalnymi wśród konsumentów, na tyle popularnymi, że ich konkurenci nie zdołali zdobyć istotnej pozycji rynkowej, nawet oferując tańsze produkty.

Pod uwagę wzięto również bariery z wejściem na rynki nowych podmiotów. Jednym ze skutków osiągnięcia przez Polpharmę tak znaczącej pozycji mógłby być wzrost ceny niektórych leków.

- Analiza Urzędu wykazała jednocześnie, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznacza zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków - wyjaśnia Prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH