Uprawiamy zaściankową naukę i trzeba to zmienić

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   23-11-2015, 12:24

Uprawiamy zaściankową naukę i trzeba to zmienić

W Polsce zbyt często uprawiamy zaściankową naukę, ale mamy wyjątki - powiedział PAP prof. Maciej Żylicz. Kierowana przez niego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce utworzyć Międzynarodowe Agendy Badawcze, prowadzące badania na najwyższym światowym poziomie.

- Ogólnie w Polsce uprawiamy zaściankową naukę, ale od tej reguły są wyjątki, ja je nazywam wyspami szczęśliwości. Byłoby niedobrze, gdybyśmy wszystkich wrzucali do tego samego worka - powiedział PAP prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Rodzimi naukowcy - zwrócił uwagę - są przecież bardzo dobrzy w fizyce cząstek elementarnych i wysokiej energii. Podobnie w chemii polimerów, matematyce, szczególnie analizie matematycznej, która - w rankingach sporządzonych na podstawie liczby cytowań w poszczególnych dziedzinach nauki - plasuje się na 12. miejscu na świecie. Także w obszarze biologii strukturalnej polscy naukowcy zajmują 12. miejsce.

Polski system nauki powinien postawić na jakość jej uprawiania na każdym etapie: przy ocenie jednostek badawczych w KEJN (Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych), a także na poziomie indywidualnym - przy postępowaniach nadania stopni i tytułu naukowego: doktora, doktora habilitowanego i profesora. Na każdym z tych etapów trzeba zastanowić się, czy dorobek danej osoby jest wybitny. Jeśli jest średni lub słaby, to nie należy go promować - ocenił prezes FNP.

Zdaniem prof. Żylicza mamy szansę stworzyć w Polsce ośrodki wiodące w skali światowej, ale nie w ramach obecnego prawodawstwa. - Ustawy o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, czy o Polskiej Akademii Nauk nie promują jakości, ale uśredniają wszystkich - zaznaczył rozmówca PAP.

Jednym z pomysłów FNP na podniesienie poziomu polskiej nauki i wyjście z zaścianka mają być Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

- To będą nowe jednostki, uprawiające naukę na najwyższym poziomie. Ma powstać maksymalnie dziesięć, a na realizację całego projektu przeznaczono z funduszy strukturalnych nowej perspektywy ponad 120 mln euro. Każda z tych jednostek mogłaby dostać do 50 mln złotych, jednak trudno na razie przewidzieć, czy wszystkie pochłoną takie same środki. Agendy nie dostaną też całej kwoty od razu, tylko w miarę jak będą rosły, jak będą w nich tworzone nowe zespoły naukowe. Ważne jest, żeby jednostka otrzymała tyle pieniędzy, aby już po siedmiu latach działania mogła się wtopić w naszą strukturę uprawiania nauki i aby mogła stać się partnerem w badaniach naukowych stymulujących gospodarkę w Polsce - powiedział Żylicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH