Urządzenie przypomni o potrzebie zażycia leku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: isokolka.eu/rynekaptek.pl   27-03-2018, 10:39

Urządzenie przypomni o potrzebie zażycia leku Głównym założeniem zwycięskiego projektu jest kontrola przyjmowania leków przez osoby starsze (Fot. Archiwum)

Licealiści z Sokółki (woj. podlaskie) opracowali inteligentne urządzenie przypominające seniorom o przyjmowaniu leków. Ich projekt zdobył uznanie pracowników naukowych i zwyciężył w Edycji Specjalnej Regionalnego Konkursu Informatycznego „Inteligentne Centrum Danych i Obliczeń”.

Komisja Konkursowa Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego Uniwersytetu w Białymstoku postanowiła przyznać I miejsce oraz nagrodę dwóm uczniom z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce za projekt „Pamiętaj Babciu, pamiętaj Dziadku” – informuje portal isokolka.eu.

Projekt został zbudowany na bazie płytki Raspberry Pi. Jego głównym założeniem jest kontrola przyjmowania leków przez osoby starsze. Program napisany przez uczniów w języku Python pozwala ustawić godzinę przyjmowania leków każdego dnia tygodnia, zgodnie z zaleceniami lekarza, a następnie kontrolować, czy dany lek został wyjęty z przegródki na leki w określonym czasie.

W przypadku, gdy osoba starsza zapomni o wzięciu leku (nie otworzy pojemnika), system przypomina sygnałem dźwiękowym oraz komunikatem na wyświetlaczu o konieczności wzięcia leku. Jeśli lek nadal nie zostanie wzięty, opiekunowi osoby starszej zostaje wysłany SMS o treści: „Lek nie został wzięty”. Jeśli pojemnik zostanie otwarty opiekun otrzymuje SMS o treści „Lek został wzięty”.

Uczniowie planują rozbudowę projektu o dodatkowe funkcje.

Komisja konkursowa wyraziła nadzieję, że w niedalekiej przyszłości urządzenie będzie mogło być powszechnie wykorzystywane nie tylko przez osoby starsze i samotne, ale także przez instytucje opiekujące się starszymi osobami.

Więcej: https://isokolka.eu/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH