Urzędy jak apteki otwarte do 24.00? Dlaczego nie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Życie Pleszewa, LJ/ rynekaptek.pl   30-06-2015, 15:48

Urzędy jak apteki otwarte do 24.00? Dlaczego nie Urzędy otwarte do północy? Wreszcie będzie można załatwić sprawę

Jeśli zrobimy sondę wśród mieszkańców, to może się okazać, że apteki musiałby pracować dłużej. Jeśli zapytamy społeczeństwo, czy np. urzędy powinny być dostępne dłużej, to będzie tak samo - argumentują farmaceuci przeciwni zmuszaniu ich do pełnienia nocnych i świątecznych dyżurów w aptekach.

Jakiś czas temu pisaliśmy o sporach wokół dyżurów aptek w Pleszewie. Sprawa jest tym ciekawsza, że na tamto zaproszenie na posiedzenie powiatowej komisji zdrowia i bezpieczeństwa aptekarze nie stawili się, bo godzina spotkania była wyznaczona w czasie, kiedy farmaceuci pełnili swoje dyżury w aptekach. Napisali do starostwa list z wyjaśnieniem, że gdyby przyszli, musieliby zamknąć na ten czas apteki.

Dlatego tym razem spotkanie zorganizowano o 6.30 rano. Przyszło kilkunastu właścicieli i kierowników aptek. Wydarzenie opisuje "Życie Pleszewa".

Przewodniczący komisji rady powiatu, Leopold Lis argumentował potrzebę ustanowienia dyżurów do 24.00, w niedzielę i święta pismem ministra zdrowia ze stycznia 2014 roku, podkreślającym, że apteka - jako placówka zdrowia publicznego - ma wykonywać całodobową opiekę farmaceutyczną. Nie zauważył, że od tego czasu wiele się zmieniło w podejściu resortu zdrowia w zakresie dyżurów aptek.

- Żaden przepis ustawy Prawo farmaceutyczne nie stanowi wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu - mówił w maju br. wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann.

Przypomnieli o tym farmaceuci. Mariusz Politowicz, kierownik pleszewskiej "Apteki pod Wagą" zwrócił też uwagę, że kilka aptek zmieniło czas otwarcia dublując czas pracy tej, która akurat ma dyżur: - Skoro rada powiatu ustaliła godziny pracy aptek dyżurujących w dni robocze od 2o.00 do 22.00 i jest to obowiązujące prawo, to dlaczego pozwala się na pracę w tym czasie również innych aptek, które akurat nie mają dyżuru.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH