USA: jak zarobić krocie na starym leku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennik.pl/ rynekaptek.pl   24-09-2015, 09:21

USA: jak zarobić krocie na starym leku Duże zyski ze sprzedaży starych leków. To jest możliwe w USA

Głośny ostatni przypadek firmy Turing Pharmaceuticals, która drastycznie podniosła cenę leku, nie jest w USA odosobniony. Również inni spekulanci szukają okazji na duży zarobek.

Wracamy jeszcze do sprawy właściciela firmy Turing Pharmaceuticals, która kupiła prawo do produkcji Daraprimu i natychmiast po sfinalizowaniu transakcji powiadomiła, że podnosi jego cenę z 1 dolara do 750 dolarów za tabletkę.

Jak to możliwe, że ktoś może zażądać tak wysokiej ceny za lek, który wynaleziono w latach 40. ubiegłego wieku, a dopuszczono do użytku w 1953 roku? Patent na Daraprim dawno już wygasł - zastanawia się dziennik.pl i udziela odpowiedzi:

Martin Shkreli posłużył się pewnym wybiegiem - wycofał lek z aptek i wprowadził system zamawiania bezpośrednio w swojej firmie. W ten sposób uzyskał całkowitą kontrolę nad dystrybucją Daraprimu.

W konsekwencji oznacza to, że każda inna firma, która chciałaby wyprodukować generyczną odmianę leku, musiałaby kupić jego odpowiednią ilość po zaporowej cenie u producenta (który sprzedaży mógłby oczywiście odmówić z przyczyn technicznych).

Historia zna już podobne przypadki. Niedawno firma Rodelis Therapeutics nabyła prawo do produkcji rzadko stosowanego leku na gruźlicę i natychmiast podniosła cenę opakowania 30 tabletek z 500 do 10 800 dolarów.

Firma Catalyst Pharmaceuticals zainteresowała się lekiem na zespół Lamberta-Eatona, bardzo rzadką chorobę powodującą wiotczenie mięśni, występującą z niektórymi typami raka płuc. Lek na tę chorobę wytwarzała niewielka firma farmaceutyczna Jacobus Pharmaceuticals i przekazywała chorym za darmo, na mocy specjalnej klauzuli współczucia, stosowanej w przypadku leków o skuteczności potwierdzonej w praktyce medycznej, ale niedopuszczonych do użytku.

Jeśli Catalyst zarejestruje lek i wprowadzi do obrotu, uzyska prawo do wyłączności rynkowej. Może wtedy dowolnie ustalić cenę za substancję, która nie jest skomplikowana i potrzebna w niewielkich ilościach, a koszt produkcji dla firmy był dotychczas niewielki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH