USA: odbierają leki bez wysiadania z auta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-12-2014, 08:02

USA: odbierają leki bez wysiadania z auta

W USA istnieje możliwość odbioru leków w opcji "drive thru", nie wysiadając nawet z samochodu. W praktyce wygląda to tak samo jak w przypadku zakupu hamburgera w McDonaldzie.

Klient podjeżdża pod okienko, przekazuje receptę i chwilę później odbiera paczkę leków.
W ten sposób można też odebrać leki przepisane przez lekarza na recepcie przesłanej do apteki drogą elektroniczną. Obecnie w USA 85 proc. recept jest przekazywanych on line.

Za Atlantykiem jest to jeden ze sposobów podniesienia efektywności sprzedaży. Jak zauważa Robert Coopman, delegat Stowarzyszenia Sieci Aptecznych w USA, zakupy - także te dokonywane w aptekach i drogeriach - odbywają się pod coraz większą presją czasu. Z tego m.in. względu takie opcje są pożądane. - Z mojego doświadczenia wynika, że w okresie do 90 dni od momentu wprowadzenia "drive thru" w aptece, obrót rośnie o 30 procent - powiedział amerykański ekspert podczas I Ogólnopolskiego Zjazdu Sieci Aptecznych (Warszawa, 4-5 grudnia br.).

Już w 2008 roku podobną opcję eksperymentalnie wprowadził Boots na rynku rynku brytyjskim. Omen nomen w obiekcie, w którym wcześniej mieścił się McDonald. Jednym z argumentów mającym przemawiać za takim rozwiązaniem jest ułatwienie życia matkom z małymi dziećmi. Mogą odebrać leki, nie wysiadając z auta, w którym na tylnym siedzeniu spokojnie śpi sobie maluch. Liczy się też czas realizacji  zamówienia - dwie minuty.

Robert Coopman pokazywał słuchaczom spotkania inne możliwości podniesienia sprzedaży przez apteki na przykładzie analizy rynku amerykańskiego. Jego zdaniem warto zwrócić uwagę na fakt, że 80 proc. klientów aptek to kobiety. To one przejmują rolę sprawowania opieki medycznej nad członkami rodzin. Inna potencjalna grupa docelowa to osoby starsze. Warto zwrócić uwagę, jak dostosować i eksponować asortyment pod ich kątem. Wiadomo, że w starszej grupie wiekowej  klientów wzrasta zainteresowanie produktami do pielęgnacji skóry.

Ekspert zwrócił też uwagę na wielkość powierzchni aptek - drogerii w Polsce. W porównaniu do USA nasze krajowe zajmują stosunkowo niewielkie powierzchnie. Przekonywał jednak, że będą rosły, by uzyskać przewagę konkurencyjną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH