USA: po wygaśnięciu patentu producenci podnoszą ceny leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-09-2015, 12:15

USA: po wygaśnięciu patentu producenci podnoszą ceny leków   Lekarze postulują działania, hamujące nagły wzrost ceny nieopatentowanego leku

- Jeśli cena nieopatentowanego leku nagle wzrasta, Administracja Żywności i Leków (FDA) powinna aktywnie wkroczyć i poszukać innej firmy skłonnej do wytwarzania wersji generycznej, po czym umieścić go na szybkiej ścieżce procesu zatwierdzania – postulują lekarze.


Jak wskazuje przykład Daraprimu, kupując prawa do produkcji od dawna znanego leku można zmonopolizować rynek narażając życie i zdrowie tysięcy ludzi – informuje New Scientist.

Martin Shkreli, specjalista od spekulacji finansowych, stał się w tym tygodniu najbardziej znienawidzonym człowiekiem w USA, ponieważ podniósł cenę ważnego leku o 5000 proc.

W sierpniu jego firma, Turing Pharmaceuticals, nabyła prawa do pirymetaminy (Daraprim), znanego od 62 lat leku na toksoplazmozę. Ta potencjalnie śmiertelna choroba powodowana przez pasożyty dotyka między innymi niemowlęta, osoby z HIV/AIDS i pacjentów chorych na raka. Poza tym pirymetamina stosowana jest w leczeniu malarii, zaplenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carinii oraz czerwienicy - nadmiaru czerwonych krwinek.

Turing szybko podniósł cenę Daraprimu z 13,5 do 750 dolarów za tabletkę (koszty produkcji to około dolara). Uzasadniał to między innymi tym, że lek był za tani i twierdził, że zyski zainwestuje w jego ulepszenie (lekarze wątpią, by było to potrzebne). Później ogłosił, że nieco obniży cenę, choć nie wiadomo, jak bardzo. Wątpliwe, by wróciła do 13,5 dolara.

Tego rodzaju działania są możliwe, ponieważ mimo wygaśnięcia patentu nikt inny w USA nie wytwarza pirymetaminy. Shkreli ma więc praktycznie monopol na lek, którego stosowanie jest często jedynym wyjściem ratującym życie.

W odróżnieniu od innych krajów, w USA ceny leków nie są regulowane przez państwowe instytucje - zakłada się, że patenty kiedyś wygasną, a konkurencja ze strony leków generycznych pozwoli obniżyć koszty. Początkowo to działało – 8 na 10 recept wypisywanych w USA dotyczy leków generycznych. Jednak rosnąca koncentracja produkcji w rękach coraz mniejszej liczby wytwórców sprawiła, że w ostatnich latach ceny niektórych generyków gwałtownie wzrosły. W przypadku leków specjalistycznych - w tym Daraprimu – wzrosły niebotycznie. Na przykład lek przeciwko pasożytniczym robakom – albendazol z poniżej dolara zdrożał do ponad 150 dolarów. Podobnie jest z licznymi lekami stosowanymi na przykład w leczeniu astmy, chorób serca, nowotworów czy cukrzycy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH