Utrata rękojmi dla przedsiębiorcy za zmuszanie do łamania prawa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   08-11-2016, 08:01

Utrata rękojmi dla przedsiębiorcy za zmuszanie do łamania prawa Według wyjaśnień kierownika apteki, pracodawca wbrew ustawie Prawo farmaceutyczne, zmuszał personel apteki do łamania zasad określonych w art. 94a ustawy Pf

Lubuski WIF wydał decyzję o stwierdzeniu braku dawania rękojmi przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę, który nakazywał kierownikowi apteki realizację zadań sprzecznych z ustawą Prawo farmaceutyczne. W efekcie cofnął zezwolenie na prowadzenie apteki.

Sprawa zaczęła się od zapowiadanej kontroli inspektorów WIF w jednej z aptek w Gorzowie Wielkopolskim w listopadzie 2015 roku. Na miejscu kontrolerzy stwierdzili dwie nieprawidłowości: w zakresie ewidencjonowania środków narkotycznych oraz prowadzonego programu lojalnościowego.

WIF wystąpił z pismem do kierownika apteki o wyjaśnienia. Ten odniósł się do ewidencjonowania środków narkotycznych, zaś w drugiej sprawie poinformował, że spółka, do której należy apteka, złoży osobne ustosunkowanie się do sprawy.

W ślad za pismem kierownika apteki, wzmiankowana spółka wystosowała pismo do WIF, że w tej sprawie został ustanowiony pełnomocnik, a kierownik apteki nie został uprawniony do składania wyjaśnień w sprawie prowadzonych w aptece programów.

Według wyjaśnień kierownika apteki, pracodawca wbrew ustawie Prawo farmaceutyczne, zmuszał personel apteki do łamania zasad określonych w art. 94a ustawy Pf.

W uzasadnieniu decyzji, WIF przytoczył również opinię wydaną przez Lubuska Okręgową Izbę Aptekarską, która podkreślała fakt marginalizowania funkcji i zadań kierownika apteki, w celu zwiększania korzyści finansowych poprzez prowadzenie nieuczciwej konkurencji.

Zwrócono też uwagę, że kierownik ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie apteki i to na nim spoczywa przestrzeganie przepisów prawa farmaceutycznego. Farmaceuta wykonując polecenia zarządu ryzykuje karierą zawodową. Zmuszanie go do działania niezgodnego z prawem może skutkować cofnięciem rękojmi.

"Ustanowienie farmaceuty - fachowca kierownikiem apteki ma chronić pacjenta przed nieetycznymi działaniami przedsiębiorcy, którego celem jest osiąganie maksymalnych zysków. Nakazy wydawane personelowi fachowemu przez przedsiębiorcę zaburzają relację pacjent-farmaceuta, poprzez wywieranie presji na pracownika fachowego apteki, celem zwiększenia rentowności placówki" - zauważył Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH