UW: wyłoniono zwycięzców grantów na innowacyjne projekty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: UW/ rynekaptek.pl   08-02-2018, 13:29

UW: wyłoniono zwycięzców grantów na innowacyjne projekty 6 lutego 2018 r. ogłoszono zwycięzców drugiej edycji konkursu na grant z programu „Inkubator Innowacyjności+” współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (fot. archiwum)

Ogłoszono listę zwycięskich zespołów naukowych oraz naukowców, którzy otrzymają finansowe wsparcie na rozwój innowacyjnych projektów. Wśród laureatów konkursu na grant „Inkubator Innowacyjności+” dziewięciu nagrodzonych związanych jest z Uniwersytetem Warszawskim - informuje uczelnia.

6 lutego 2018 r. ogłoszono zwycięzców drugiej edycji konkursu na grant z programu „Inkubator Innowacyjności+” współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem programu jest wspieranie naukowców w zarządzaniu wynikami badań i prac rozwojowych w kierunku komercjalizacji. Przedmiotem zgłoszeń o dofinansowanie są projekty będące w fazie przedwdrożeniowej – wyniki badań, technologie oraz projekty z dużym potencjałem rynkowym.

Ze względu na swój charakter „Inkubator Innowacyjności+” pozwala poddać analizie kondycję polskiej nauki z perspektywy potencjału komercjalizacji odkryć, badań naukowo-rozwojowych oraz pomysłów zgłaszanych przez pracowników uczelni.

9 nagrodzonych zespołów związanych jest z Uniwersytetem Warszawskim. W tej grupie aż 5 zespołów otrzymało dodatkowe dofinansowanie związane z planowanym utworzeniem spółek typu spin-off, które mają wprowadzać nowe rozwiązania na rynek. W tegorocznej edycji konkursu naukowcy ubiegali się o dofinansowanie do kwoty 60 tys. zł przeznaczone na dalsze badania oraz do 20 tys. zł w kategorii najlepszego pomysłu na spółkę spin-off. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z wydziału biologii, chemii, geologii oraz psychologii.

Wśród nagrodzonych projektów na uwagę zasługuje nowatorska terapia leczenia ciężkich infekcji oraz lekoopornych chorób u zwierząt – przy pomocy wyselekcjonowanych szczepów bakteriofagów. Projekt realizowany przez dr. Piotra Golca z Wydziału Biologii UW przeszedł wstępne fazy badań uzyskując satysfakcjonujące rezultaty. W tym roku ma powstać spółka typu spin-off, której celem będzie wprowadzenie innowacji na rynek.

Równie ciekawym pomysłem jest opracowanie przez dr. Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW prostego urządzenia służącego do oznaczania w warunkach domowych poziomu białka w moczu. Dzięki temu chorzy na zespół nerczycowy mogą z wyprzedzeniem wykrywać nawroty choroby i odpowiednio wcześniej podać właściwe leki. Na zespół nerczycowy chorują głównie dzieci, a stosowane terapie bazują na obciążających organizm sterydach. Wczesne rozpoznanie nawrotu choroby pozwala ograniczyć lub nawet wyeliminować sterydy z terapii. Dr Mazur planuje uruchomić spółkę spin-off i po opatentowaniu wynalazku wprowadzić urządzenie na rynek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH