Uwaga na podrobione recepty na deficytowe leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rmf24.pl/ rynekaptek.pl   12-06-2015, 10:52

Uwaga na podrobione recepty na deficytowe leki W obiegu są doskonale podrobione recepty

Oszuści wyłudzają deficytowe, refundowane leki na podrabiane recepty. To nowy proceder - alarmują aptekarze. Tylko na Pomorzu straty w ciągu kilku miesięcy przekroczyły 200 tysięcy złotych - informuje rmf24.pl.


Aptekarze przyznają, że wyłudzenia deficytowych leków na podrabiane recepty to dla nich nowe zjawisko. Wcześniej fałszywki oczywiście też się zdarzały, ale dotyczyły głównie psychotropów, leków przeciwbólowych czy hormonów anabolicznych.

Aptekarze podejrzewają, że oszuści refundowane leki zdobywają w wielu różnych aptekach, a potem albo sprzedają na czarnym rynku w Polsce, albo nawet wywożą za granicę i zbywają po wielokrotnie wyższej cenie.

Problem polega między innymi na tym, że fałszywe recepty trudno jest rozpoznać. Są podrobione tak dobrze, że nie wychwytują tego komputerowe systemy, z których aptekarze korzystają przy sprzedaży leków refundowanych.

Według aptekarzy oszuści mają także dostęp do numerów niezrealizowanych jeszcze recept. W jednej z gdańskich aptek oszustwo udało się wykryć przypadkowo. Pracująca tam kobieta miała wątpliwości co do treści recepty, konkretnie rodzaju jednego z leków. Dlatego skontaktowała się z lekarzem, który rzekomo wystawił receptę pacjentowi.Co ciekawe, oszuści użyli na tej recepcie danych różnych lekarzy o tym samym imieniu i nazwisku. Wykorzystali numer prawa do wykonywania zawodu doktora prowadzącego swoją praktykę na Mazowszu. Ale z kolei adres praktyki lekarskiej jest gdyński. Nastąpiło więc wymieszanie pewnych danych osobowych, zarówno działalności jak i lekarskich. Aptekarze przypuszczają, że to właśnie wymieszanie danych, może utrudniać wychwycenie fałszywej recepty przez system.

W pomorskim oddziale NFZ przyznają, że zjawisko podrabianych recept na leki deficytowe obserwują od kilku miesięcy. Pierwsze realizacje wątpliwych co do autentyczności recept miały miejsce pod koniec 2014 roku, niemniej w ostatnich miesiącach to zjawisko bardzo mocno przybrało na intensywności.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH