W 2015 zgłoszono rekordowo dużo patentów. Dominuje farmaceutyka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-03-2016, 15:18

W 2015 zgłoszono rekordowo dużo patentów. Dominuje farmaceutyka

UE.Rok 2015 rekordowy dla Polski pod względem zgłoszeń patentowych

Do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) trafiło w 2015 roku 568 polskich wniosków patentowych. Najwięcej - ze szkół wyższych, wśród których przoduje Politechnika Gdańska

W stosunku do 2014 roku liczba polskich wniosków wzrosła o ok. 18 proc. 568 zgłoszeń to jednocześnie największa liczba w ostatnich 10 latach. Również rekordowa jest liczba przyznanych w ub.r. polskim firmom i wynalazcom europejskich patentów - 150, co oznacza wzrost o 39 proc.

W Polsce to uczelnie znajdują się na szczycie listy najbardziej aktywnych wnioskodawców. Najwięcej zgłoszeń patentowych złożyła do EPO Politechnika Gdańska (23 wnioski). Na drugim miejscu znajduje się Akademia Górniczo-Hutnicza (22), na trzecim firma International Tobacco Machinery (14). Zaraz za nimi plasują się Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Szczeciński. Najwięcej zgłoszeń patentowych dotyczyło farmaceutyki oraz chemii organicznej i materiałowej.

- Nasz wynik zawdzięczamy przyjętej przez uczelnię strategii rozwoju międzynarodowej współpracy badawczej, opartej o komercjalizację wyników badań. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że można to zrobić tylko konkurując na światowym lub przynajmniej europejskim rynku. Zgłoszenie wynalazku w EPO to pierwszy, ale istotny krok na długiej drodze do komercjalizacji wyników badań. Pomimo że ryzyko niepowodzenia na tym etapie jest ogromne, to bez właściwego zabezpieczenia własności intelektualnej kolejne etapy tracą sens - mówi PAP Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Polskim uczelniom i firmom ciągle daleko do wyników przodujących pod względem innowacyjności państw. W ubiegłym roku USA złożyły ponad 42 tys. wniosków, Niemcy - prawie 25 tys. a Japonia - ponad 21 tys.

 Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH