W Anglii pytają pacjenta, co ma być w badaniu klinicznym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   13-03-2015, 07:18

W Anglii pytają pacjenta, co ma być w badaniu klinicznym

Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii postawiono na promocję zachowań zdrowotnych, wspartych dowodami naukowymi. Badania kliniczne stały się jednym z podstawowych elementów opieki zdrowotnej.

Powołany do życia Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem (NIHR) koordynuje obecnie pracę 15 regionalnych grup składających się na sieć badań klinicznych, która jest jednostką badawczą NHS, odpowiednika polskiego NFZ. Promuje publiczne ośrodki do prowadzenia badań klinicznych, angażując w nie personel medyczny i pacjentów.

Publiczny płatnik nie szczędzi pieniędzy na gromadzenie i weryfikację danych z prowadzonych badań. Tylko w latach 2013-2014 udział w nich wzięło 605 tys. pacjentów. Zainteresowani mają dostęp do skonsolidowanych informacji. - W ciągu 6 lat potroiła się liczba uczestników badań klinicznych. W 2011 roku w ramach Cancer Reaserch Network aż 23 proc. nowozdiagnozowanych chorych weszło do badań - opisywał dr Jonathan Sheffield, dyrektor NIHR, podczas spotkania Grupy Roboczej ds. Zdrowia "Badania kliniczne - najlepsze praktyki brytyjskie", organizowanej przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową, Ambasadę Brytyjską w Polsce i firmę AstraZeneca (12 marca br.).

Władze postawiły też na dialog ze społeczeństwem tak, by zarządzanie badaniami było podejmowane bardziej świadomie. Pacjenci są nawet pytani o sugestie w zakresie projektowania badań oraz swoich oczekiwań - mówił Sheffield, pokazując przykład chorych na RZS: - Jedna z Fundacji wspierająca pacjentów spytała swoich podopiecznych, co jest dla nich istotnym problemem. Pacjenci ocenili, że mają dostęp do dobrych leków, nie ma problemu z operacjami wszczepiania protez stawów, wskazali natomiast na przewlekłe uczucie zmęczenia. Ukierunkowano więc badania na poradzenie sobie z tym dyskomfortem, by chorzy mogli wracać do pracy i codziennych aktywności.

- Włączanie pacjentów w proces projektowania badania, przekłada się na większą skłonność do brania w nich udziału. Ale inicjatywa NHS jest elementem większej strategii rządu Wielkiej Brytanii, postrzegającej badania kliniczne jako jeden z głównych kierunków innowacji, rozwoju gospodarczego i budowania przewagi konkurencyjnej. To są ulgi podatkowe, zachęty do komercjalizacji wynalazków (tzw. patent box), wsparcie dla firm, znoszenie barier dla przedsiębiorców, ułatwienia proceduralne, promowanie idei badań klinicznych, porady naukowe - wymieniała Sophie Gillmore, menedżer badań klinicznych AZ w Europie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH