W aptece nie zrealizują już nieczytelnych recept?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-09-2016, 10:11

W aptece nie zrealizują już nieczytelnych recept? Najprawdopodobniej jednak najbliższe miesiące dla wielu osób wykupujących leki mogą być trudne.

Farmaceuci, do których zastrzeżenia mieli kontrolerzy NFZ w związku z realizacją nieczytelnych recept, będą uważać, by nie narazić się po raz kolejny, a to oznacza kłopoty dla pacjentów - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Z przeprowadzonych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ kontroli w II kwartale 2016 r. wynika, że niemal 88 proc. skontrolowanych aptek otrzymało zalecenia pokontrolne.

Zaledwie w 31 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych (kontrola obejmowała 224 placówek). W 96 przypadkach kontrola zakończyła się negatywną oceną działalności podmiotu, zaś w 97 postępowaniach wskazano jedynie na uchybienia i zalecono poprawę.

W opublikowanym sprawozdaniu NFZ stwierdził, że najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły realizacji recept pomimo braku niepełnych lub nieczytelnych danych pacjenta bądź osoby uprawnionej do wystawiania recept, w tym: brak podpisu, pieczątki przy zaordynowanych lekach bądź naniesionych poprawkach; brak lub błędna data wystawienia recepty.

Według oceny DGP, pacjenci mogą mieć teraz problem z wykupowaniem leków, gdyż apteki nie mają już prawa realizować nieczytelnych recept.

– Bijemy się w pierś. Rzeczywiście zdarza nam się pisać niewyraźnie – przyznaje dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Ale tłumaczy, że wynika to m.in. z niedostatków czasowych oraz nadmiaru biurokracji. Dodaje, że lepiej byłoby, gdyby to niedopatrzenie nie odbijało się na pacjentach. 

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, podkreśla, że choć aptekarz nie powinien wydać produktu w przypadku błędu dotyczącego uprawnionej do odbioru osoby (np. nieprawidłowych danych osobowych pacjenta), to mówienie urzędników o nieczytelnej recepcie przypomina stąpanie po cienkim lodzie.

Najprawdopodobniej jednak najbliższe miesiące dla wielu osób wykupujących leki mogą być trudne, z tego powodu, że farmaceuci będą się bardziej pilnować, aby nie narazić się na kolejną negatywną ocenę kontrolerów.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH