W aptekach działa siła popytu i podaży

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz, LJ/ rynekaptek.pl   06-10-2015, 10:10

W aptekach działa siła popytu i podaży Najlepiej schodzą leki OTC, suplementy i kosmetyki

Statystyczna placówka, aby wyjść na swoje, jest zapchana suplementami diety oraz kosmetykami. Na preparatach OTC aptekarze mają największy narzut - ponad 31 procent.


Na leki OTC apteki szybciej znajdują klienta, czyli posługując się językiem handlowym, towar szybko rotuje. Wniosek - aptekarzom opłaca się je sprzedawać w pierwszej kolejności, bo dzięki nim mają zysk - pisze wyborcza.biz.

Dla porównania: przy lekach refundowanych narzut to niecałe 18 procent. W dodatku zysk ze sprzedaży niektórych leków refundowanych jest tak mały, że nie opłaca się ich sprzedawać. Tym bardziej, że aptekarz kredytuje zakup drogiego leku, otrzymując zwrot refundacji z NFZ dopiero po pewnym czasie.

Innym problemem jest ograniczony dostęp do aptek na wsiach i małych miasteczkach. Dlatego Naczelna Rada Aptekarska postuluje wprowadzenie ograniczeń w otwieraniu nowych, przy zastosowaniu kryteriów demograficznych - jedna apteka miałaby przypadać na co najmniej 3 tys. mieszkańców, oraz geograficznych - apteki w miastach musiałyby być oddalone od siebie o co najmniej 500 metrów.

Postukuje też ideę apteki dla aptekarza. Takie rozwiązania wprowadzono m.in. na Węgrzech. Tam na utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej udziela zezwolenia w drodze konkursu krajowego organ administracji państwowej ds. zdrowia.

Czesław Hoc (PiS), wiceszef sejmowej komisji zdrowia przyznaje, że jego partii pomysł się podoba, idea zaś, aby wzmocnić indywidualnych aptekarzy, jest atrakcyjna. Ale od razu dodaje, że żadna decyzja w tej sprawie nie została podjęta. PiS chce rozmawiać ze wszystkimi uczestnikami rynku, "tak aby przypadkiem nie skrzywdzić pacjenta".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH