W aptekach tylko certyfikowane suplementy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: poranny.pl/rynekaptek.pl   13-10-2016, 14:51

W aptekach tylko certyfikowane suplementy "Rynek leków nie jest rynkiem wolnym, dlatego trzeba zapobiegać koncentracji aptek" - sądzi Jarosław Mateuszuk.

Należy wprowadzić kryteria demograficzne i geograficzne, czyli minimalne odległości między aptekami i minimalną liczbę pacjentów przypadającą na jedną aptekę – uważa Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.

Zdaniem prezesa OIA w Białymstoku, propozycja ministerstwa zdrowia dot. tzw. antykoncentracji aptek, gdzie jeden właściciel nie będzie mógł już prowadzić w danym województwie kilku punktów, nawet tych zarejestrowanych na różne podmioty, to dobry sposób na zapobieganie koncentracji aptek w danym regionie.

- Przede wszystkim należałoby wprowadzić kryteria demograficzne i geograficzne. Czyli minimalne odległości między aptekami i minimalną liczbę pacjentów przypadającą na jedną aptekę. Tak jak to jest w innych krajach. – powiedział Mateuszuk  w wywiadzie dla "Kuriera Porannego".

Uważa, że rynek leków nie jest rynkiem wolnym, dlatego trzeba zapobiegać tej koncentracji: - To rynek strategiczny i regulowany. To państwo w znacznej części finansuje stosowanie produktów leczniczych u pacjentów. Na to idą ogromne fundusze.

Dodaje, że jeśli nie będzie monopolu kilku sieci, które mają znaczny udział w rynku, to obrót produktami leczniczymi będzie bezpieczniejszy i bardziej przejrzysty.

Mateuszuk twierdzi, że propozycja wycofania kosmetyków z aptek jest na razie bardzo ogólna, a kosmetyk kosmetykowi nierówny.

- Są tzw. dermokosmetyki, kosmeceutyki, są preparaty, które są stosowane w różnych chorobach - przeważnie chorobach dermatologicznych. Nie sądzę, że tych kosmetyków w aptekach w ogóle nie będzie.

Odnośnie suplementów diety, prezes Mateuszuk uważa, że w aptekach powinny zostać tylko te suplementy, które są certyfikowane, czyli badane na przykład pod względem składu jakościowego.

Więcej: http://www.poranny.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH