W aptekarstwie czeka nas magnateria na wzór francuski?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   23-10-2016, 20:01

W aptekarstwie czeka nas magnateria na wzór francuski? Nadal trwa spór o kształt rynku aptecznego

Proponowany projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne nie uwzględnia dobra pacjenta, studenci farmacji wyjadą z kraju w poszukiwaniu bardziej przyjaznego im rynku, a prowadzenie apteki wyłącznie przez farmaceutę z dyplomem nie gwarantuje rzetelności wykonywanych usług - mówili przeciwnicy propozycji parlamentarnego zespołu.

- W regulacji dotyczącej kryterium geograficznego widzę silny lobbing pojedynczych aptek, które bardzo nie chcą mieć konkurencji w pobliżu, jednak ich ceny nie będą się różnić od cen w hurtowniach, bo nie będzie możliwości negocjacji – podkreślała Monika Bugajewska–Tykarska ze spółki Ziko Apteka, podczas posiedzenia zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, które odbyło się 20 października br.

W czasie tego spotkania przedstawiono projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który zakłada wprowadzenie kryterium geografii aptek przy otwieraniu kolejnych placówek, maksymalnie cztery apteki prowadzone przez jeden podmiot i odmowę zezwolenia na prowadzenie aptek w regionach, gdzie na jedną placówkę przypada mniej niż 3 tys. mieszkańców. 

Bugajewska–Tykarska wyraziła obawy, że projekt nie uwzględnia dobra pacjenta, lecz skupia się wyłącznie na korzyściach jakie będzie czerpał pojedynczy farmaceuta: - Czy celem tej ustawy jest brak konkurencji naturalnej? Aby pacjent nie mając innego wyboru, kupował leki w jedynej aptece w swojej okolicy? Lekarze jako zawód zaufania publicznego mogą otwierać przychodne bez ograniczeń. Dlaczego w taki sam sposób nie mogą powstawać apteki?

- Dobro pacjenta to dobra opieka farmaceutyczna i dobra cena, po jakiej pacjent może nabyć leki w aptece. Proponowane rozwiązania nie są dla niego korzystne - oceniła.

Farmaceutom mówimy "do widzenia"?
Przedstawicielkę „Ziko Apteka“ zaniepokoił również los studentów farmacji i przyszłych absolwentów: - Skoro ma wejść w życie ustawa ograniczająca liczbę aptek, rozumiem, że kolejnym krokiem będzie zamknięcie wydziałów farmacji? Uważam, że skoro studentom farmacji proponuje się takie ograniczenia, to nie będą mieli gdzie pracować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH