W branży farmaceutycznej liczy się współpraca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/ rynekaptek.pl   02-11-2016, 08:03

W branży farmaceutycznej liczy się współpraca Krajowe firmy dużo inwestują w produkcję i rozwój - ocenia dyrektor Polpharmy

Medycyna jest i będzie jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Chcemy, aby Polska była postrzegana na świecie przez perspektywę branży, która ma wysoki współczynnik innowacyjności i rozwoju - mówi Krzysztof Ładna wiceminister zdrowia.

Dr Łanda zapowiedział w trakcie sesji „Przemysł farmaceutyczny na gospodarczej mapie Polski”, podczas XII Forum Rynku Zdrowia (27 października br.), że w rządowym planie opowiedzianego rozwoju medycyna będzie traktowana priorytetowo: - Muszą zniknąć bariery przy wprowadzaniu różnego rodzaju rozwiązań prorozwojowych w ochronie zdrowia. Mamy braki w późniejszych fazach badań klinicznych, co wiąże się z mniejszym kapitałem, komercjalizacją i złym kierunkiem nakładów na R&B.

Owe braki, jak stwierdził, wiążą się z zaprzepaszczonym potencjałem, który był budowany przez dziesiątki lat po wojnie: - W krajach, które należały do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), Polska była odpowiedzialna na IT i przemysł farmaceutyczny. Zaprzepaszczono jedno i drugie, a mogliśmy być w zupełnie innym miejscu niż obecnie.

Wiceminister zaznaczył, że w Polsce należy zbudować kompetencje, dzięki którym możliwa będzie ocena innowacyjności leku, na przykład czy ma on potencjał komercyjny: – To jest cała maszyneria, która wymaga ogromnej wiedzy i kompetencji. Te kompetencje muszą być zarówno w Ministerstwie Rozwoju, Ministerstwie Nauki, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w Polskim Funduszu Rozwojowym. W listopadzie ruszą szkolenia, by pracownicy tych instytucji potrafili ocenić potencjał projektów znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju.

Liczy się współpraca
Maciej Bogucki, ekspert w Zespole ds. Konkurencyjności Branży Farmaceutycznej przy Ministerstwie Rozwoju uważa, że branża farmaceutyczna nie rozwija się tak szybko, jak powinna: -  Ma solidny fundament, lecz nie rozwija się adekwatnie do możliwości. Słowenia i Węgry rozwijają się znacznie lepiej w tym zakresie.

Mimo to twierdzi, że można liczyć na przełomową innowację w branży farmaceutyczne w Polsce: - Nie ma znaczenia, kto na końcu skomercjalizuje projekt. Twierdzenie, że w Polsce można postawić tylko na lokalny lub tylko globalny kapitał jest niezasadne. W branży farmaceutycznej liczy się współpraca. Produkcja farmaceutyczna jest dla Polski niezwykle ważna i powinna zajmować godziwe miejsce w gospodarce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH