W gabinecie lekarskim władza należy do lekarza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Fundacja My Pacjenci/ rynekaptek.pl   03-03-2016, 13:38

W gabinecie lekarskim władza należy do lekarza Badanie na temat relacji lekarz-pacjent

W Polsce ciągle funkcjonuje model "pasywny pacjent-dominujący lekarz". I lekarze, i pacjenci przyjmują i akceptują rolę dominującego lekarza, który podejmuje decyzje w małym stopniu angażując pacjenta - wynika z badania "Empowered patient po polsku".

Pacjenci biorący udział w badaniu w większości (71,8%) przyznali, że przed planowaną wizytą  poszukują informacji na temat swojej choroby i jej leczenia. Ponad połowa lekarzy (53,5%) przyznaje, że pacjenci korzystają z różnych źródeł informacji na temat choroby przed wizytą u nich. Najbardziej popularnym dla pacjentów źródłem pozyskiwania informacji o problemie zdrowotnym przed wizytą u lekarza jest Internet, korzysta z niego aż 78,2% ankietowanych pacjentów.

Kolejno po Internecie, pacjenci najczęściej konsultują swoje problemy zdrowotne z rodziną lub znajomymi. Pielęgniarki oraz farmaceuci w niewielkim stopniu traktowani są przez pacjentów jako źródło wiedzy medycznej (pielęgniarka 3,8%, farmaceuta 6,2%, lekarz 0,8%).

- Wyniki te wskazują, że pacjenci w Polsce zbyt rzadko weryfikują informacje o swoich problemach zdrowotnych poprzez kontakt z personelem medycznym. Tylko 10% pacjentów poszukuje dodatkowych informacji u pielęgniarek lub farmaceutów, jeszcze rzadziej pacjenci zasięgają rady innego lekarza, niż lekarz prowadzący – czyni tak  tylko 1% pacjentów - komentuje wyniki badania Maria Libura ekspert Uczelni Łazarskiego.

Pacjenci zapytani o powody poszukiwania informacji o swojej chorobie lub jej leczeniu, najczęściej wskazują na ciekawość i chęć pogłębienia wiedzy (38,6%) odpowiadając "chcę wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobę". Co piąty pacjent (21,7%) przyznaje się do braku zaufania do lekarzy:: "nie ufam lekarzom, gdyż działają schematycznie i nie mają indywidualnego podejścia do pacjenta i chorób".

Pacjenci szukają również informacji, żeby wiedzieć, o co pytać lekarza podczas wizyty (15,9%). Prawie 15% pacjentów przyznaje, iż szuka w celu zdiagnozowania dolegliwości i podjęcia decyzji o leczeniu lub samoleczeniu. Blisko 7% pacjentów przyznało, iż nie otrzymuje informacji od lekarza lub jest ona niewystarczająca.

W gabinecie lekarskim pacjenci mogą sugerować lekarzom zlecanie badań lub wystawianie zaświadczeń czy skierowań, ale nie są partnerem w ustalaniu procesu leczenia - zaledwie 18,4%, kolejno 18,1% oraz 15,6% pacjentów przyznaje, że sugeruje lekarzowi przepisanie konkretnego leku i zastosowanie konkretnej metody leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH