W imporcie równoległym dominują leki specjalistyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIRPL/ rynekaptek.pl   14-12-2015, 09:43

W imporcie równoległym dominują leki specjalistyczne

Rynek farmaceutyczny ciągle się zmienia, a importerzy równolegli nie pozostają w tyle stawiając przed sobą coraz to odważniejsze cele – tymi słowami można podsumować IV Forum Importu Równoległego.

Rynek importu równoległego w Europie jest bardzo zróżnicowany, nie mniej handel równoległy jest legalną działalnością i nic nie zapowiada zmian – takie wnioski płyną z wykładu Stanisława Kasprzyka z IMS Health, który rozpoczął tegoroczne Forum (3 grudnia) podsumowaniem rynku handlu równoległego w ujęciu liczbowym.

Leki specjalistyczne wciąż są główną grupą leków dostępnych w tym kanale dystrybucji, szczególnie te, dla których import równoległy stanowi jedyną konkurencję na rynku.

Izabela Baran-Lewandowska z WUM, która obroniła pierwszą w Polsce pracę doktorską w zakresie handlu równoległego, przedstawiła wnioski płynące z jej badań nad postrzeganiem importu równoległego przez pacjentów i farmaceutów. Według jej badań większość farmaceutów, zarówno aptek ogólnodostępnych jak i szpitalnych, uważa, że dodanie leków z importu równoległego do asortymentu może poprawić budżet apteki, a także, że korzystają na nimi zarówno pacjenci, jak i budżet państwa.

Z kolei Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk z Kancelarii KONDRAT zaprezentowała, w jaki sposób importerzy, którzy chcą wprowadzić swoje produkty na listy refundacyjne, są dyskryminowani przez ustawę refundacyjną, która przyrównuje produkty z importu równoległego do leków generycznych i stawia im takie same wymagania, choć są to produkty referencyjne, tyle, że pochodzące z innego rynku europejskiego.

- Importerów równoległych, nie tylko w Polsce, czekają wielkie zmiany i związane z nimi ogromne wyzwania – powiedział Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia, wskazując na nowe wymagania w zakresie serializacji i weryfikacji leków.

O przełożeniu wytycznych europejskich na działania krajowe opowiadał Mariusz Ignatowicz z PWC prezentując proces tworzenia Krajowej Organizacji Weryfikacji Leków w Polsce. Wstępne założenia systemu, który ma powstać w Polsce oraz to, jakie obowiązki przypadną poszczególnym podmiotom na rynku, przybliżył Marius Wiesner z firmy Arvato. Na koniec, o tym jak wiele jeszcze ustaleń, planów i projektów przed całym rynkiem farmaceutycznym w Polsce mówił Michał Byliniak, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej OIA w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH