W jakim terminie nastąpi zwrot poniesionych przez apteki kosztów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/ rynekaptek.pl   20-09-2016, 09:22

W jakim terminie nastąpi zwrot poniesionych przez apteki kosztów? Izba pyta, na jakich zasadach ma odbywać się przyjmowanie leku i wydawanie nowego

Sprawa wycofania serii leku Atram i komunikaty, by apteki przyjmowały leki z wadliwych serii od pacjentów, jest przyczyną stawiania kolejnych pytań, jak to ma wyglądać w praktyce. Aptekarze mają wątpliwości.

Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku wyraża wątpliwości co do procedury wycofania leku Atram z obrotu i przyjmowania zwrotów przez apteki. Izba zwraca się do NIA z prośba o wyjaśnienie kilku wątpliwości.

Po pierwsze czy apteka ma obowiązek przyjąć niepełne opakowanie leku (częściowo zużyte przez pacjenta) w ramach zwrotu lub wymiany na lek z "bezpiecznej" serii?"

Po drugie, w jaki sposób w aptece, w której pacjent nie nabył leku, a dokonał zamiany na lek z "bezpiecznej" serii, kierownik tejże apteki ma dokonać zwrotu do hurtowni wadliwego produktu, skoro nie było go na stanie magazynowym?

Jak przypomina Izba, dokumenty dotyczące zwrotu leków są generowane z systemu informatycznego apteki pod warunkiem, że znajdują się na stanie magazynu. Produktu, który nie był wcześniej na stanie apteki, nie powinno się przyjmować na stan.

Po trzecie, w jaki sposób podmiot odpowiedzialny będzie pokrywać koszt leku w ramach zobowiązania odszkodowawczego, czy bezpośrednio aptece czy poprzez hurtownię, do której dokonano zwrotu wadliwej serii produktu? Jak dodaje Izba, to nie dotyczy sytuacji, gdy hurtownia wystawia fakturę korygującą.

Wreszcie, jakie dokumenty będą podstawą - w przypadku opcji zwrotów bezpośrednio aptece - do ubiegania się apteki o zwrot kosztów wydanych leków z "bezpiecznej" serii (paragony fiskalne jako dowód zakupu otrzymuje pacjent) i w jakim terminie nastąpi zwrot poniesionych przez apteki kosztów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH