W latach 2009-2014 rynek badań klinicznych wzrósł o 10%

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   18-02-2016, 18:38

W latach 2009-2014 rynek badań klinicznych wzrósł o 10%

W 2014 roku wartość rynku badań klinicznych w Polsce wyniosła aż 950 mln zł – tak wynika z raportu „Badania kliniczne w Polsce” zaprezentowanego podczas katowickiego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Oznacza to wzrost o 10% w perspektywie lat 2009 – 2014. Jak wskazują autorzy, Polska ma wciąż ogromny potencjał rozwoju w tym obszarze, co mogłoby wpłynąć na większy dostęp pacjentów do innowacyjnych terapii, oszczędności NFZ oraz wzrost przychodów podatkowych. Raport został przygotowany przez firmę doradczą PwC na zlecenie INFARMY, GCP i Polcro.

Pierwszy raport dotyczący badań klinicznych w Polsce przygotowany przez PwC na zlecenie INFARMY, GCP i Polcro powstał w 2010 r. Autorzy opracowania zaprezentowali wówczas 3 możliwe scenariusze rozwoju tego rynku w kolejnych latach. Z najnowszego raportu – przygotowanego po 5 latach – wynika, że spełniła się pesymistyczna wersja przewidywań ekspertów.

Dane pokazują spadek liczby prowadzonych badań klinicznych w Polsce, z 469 w 2009 r. do 396 w 2014 r. Oznacza to także zmniejszenie liczby pacjentów, którzy dzięki badaniom klinicznym uzyskali dostęp do najbardziej innowacyjnych leków. Jednocześnie w analogicznym okresie wzrosła wartość samego rynku: w 2009 r. wynosiła ona 860 mln zł, a w 2014 r. już 950 mln zł.

Zdaniem Pawła Sztwiertni, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, realizacja badań klinicznych przynosi realne korzyści pacjentom, lekarzom oraz gospodarce.

- Pacjenci zyskują dostęp do nowoczesnych leków, najlepszych terapii i najwyższego standardu opieki. Dla lekarzy udział w badaniach oznacza możliwość pogłębienia wiedzy i doświadczenia zawodowego. Warto wreszcie podkreślić, że inwestycje firm farmaceutycznych w realizację badań klinicznych w Polsce przyczyniają się do wymiernych oszczędności w budżecie NFZ oraz wzrostu przychodów państwa z tytułu podatków CIT, PIT i VAT - ocenia Paweł Sztwiertnia.

Jak zauważają autorzy raportu, Polska ma duży potencjał rozwoju rynku badań klinicznych. Ich liczba w przeliczeniu na mieszkańca jest bowiem prawie dwukrotnie niższa niż w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2014 r. wskaźnik liczby prowadzonych badań klinicznych na milion mieszkańców wyniósł 10,4. To znacznie mniej niż w innych krajach naszego regionu, takich jak Czechy (24,5), Węgry (22,5) czy Bułgaria (15,2).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH