W NFZ odbywają się pozytywne zmiany. Na razie likwidacja mu nie grozi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   26-02-2018, 08:12

W NFZ odbywają się pozytywne zmiany. Na razie likwidacja mu nie grozi W NFZ odbywają się pozytywne zmiany i z pewnością w obecnej kadencji parlamentu żadne kroki w kierunku jego likwidacji nie będą podejmowane. Tak brzmiała jedna z pierwszych, ważnych deklaracji nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (fot. archiwum)

Pomysł zastąpienia Narodowego Funduszu Zdrowia przez agencje działające przy wojewodach oraz wprowadzenie systemu budżetowego zamiast obecnie funkcjonującego ubezpieczeniowego, był aktualny przez około półtora roku. Być może do likwidacji Funduszu w ogóle nie dojdzie.

To był jeden z głównych pomysłów ministra Konstantego Radziwiłła, który w tych działaniach widział drogę ku naprawie systemu ochrony zdrowia. Tłumaczył, że zostanie utworzony Państwowy Fundusz Celowy, "który będzie zawiadywał pieniędzmi dotyczącymi zdrowia". Wskazał, że środki te będą pochodziły "przede wszystkim z podatków".

Zamiar likwidacji NFZ wiązano z koncepcją budżetowej służby zdrowia. Pomysł budżetowania pojawił się jeszcze w 2005 r., ale się z niego wycofano. Nie popierał go minister zdrowia Zbigniew Religa, który swój udział w rządzie PiS i Samoobrony miał uzależniać od pozostawienia systemu ubezpieczeniowego.

Był zespół, nie było wniosków
- I teraz, jak się wydaje, przeanalizowanie przez polityków odpowiadających za gospodarkę korzyści z likwidacji NFZ i systemu ubezpieczeniowego spowodowało, że prezes PiS podjął publicznie decyzję w tej sprawie, dając do zrozumienia, że odstępuje od pomysłu budżetowej służby zdrowia - mówi nam dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, uważa, że likwidacja NFZ była postulatem stricte politycznym. - Poza pomysłem likwidacji nie było właściwie kontroferty i przekonujących argumentów, że inna instytucja poradziłaby sobie w systemie lepiej - rozważa.

- Jeśli NFZ miałby być likwidowany, trzeba by się zastanowić nad alternatywną formułą prawno-organizacyjną instytucji i prawdę mówiąc trudno tu znaleźć nową opcję, taką, której byśmy już nie testowali - mówi, przypominając, że postulat likwidacji NFZ był powrotem do pomysłu wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, opartego o doświadczenia z działalności wojewodów z lat 80. i 90.

Tamten pomysł, zakładający przejęcie nadzoru nad pieniędzmi na świadczenia zdrowotne przez wojewodów, zlikwidowanie odrębnej składki zdrowotnej i zamienienie jej na kwotę płaconą z podatków, został skrytykowany przez ekspertów. Z reguły uznawali, że zasilanie ochrony zdrowia z podatków nie zapewni koniecznej stabilności finansowania przy podejmowaniu decyzji budżetowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH