W oczekiwaniu na nowego prezesa NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Mieczkowski/rynekaptek.pl   05-06-2012, 22:50

W oczekiwaniu na nowego prezesa NFZ

Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej i związków zawodowych pozytywnie oceniają decyzję premiera dotyczącą odwołania prezesa NFZ. Mają nadzieję na kompromis z nowym szefem Funduszu. Nie wszyscy eksperci rynku zdrowia podzielają ten entuzjazm.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie ukrywa, że decyzja o odwołaniu prezesa NFZ została przez lekarzy przyjęta wręcz entuzjastycznie: - Z wielkim zadowoleniem i ulgą przyjmujemy informację o odwołaniu Jacka Paszkiewicza. Dobrze, że została podjęta, aczkolwiek szkoda, że tak późno.

Jego zdaniem zmiana na stanowisku prezesa NFZ zmieni sytuację w ochronie zdrowia: - Paszkiewicz zachowywał się jak typowy satrapa. Nie miał nawet zastępców, poza jednym ds. służb mundurowych. Już to świadczy o sposobie sprawowanie urzędu - mówi prezes NRL. Podkreśla, że dalsze pozostawianie Paszkiewicza na stanowisku oznaczałoby ciągły konflikt. Od nowego prezesa oczekuje uspokojenia atmosfery w ochronie zdrowia.

Również Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, bardzo pozytywnie ocenia decyzję premiera o odwołaniu Jacka Paszkiewicza z funkcji prezesa NFZ. Podkreśla, że prezes Funduszu złamał prawo, umieszczając w umowach na wypisywanie recept refundowanych zapisy o karach, które zostały wykreślone przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Także prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Jacek Krajewski powiedział, że decyzja w sprawie Paszkiewicza jest najlepszą, jaką w ostatnim czasie podjął premier Donald Tusk.

Wizerunkowy ruch ministra?

Mniej entuzjastycznie, niż środowiska lekarskie, podchodzą do dymisji Jacka Paszkiewicza eksperci analizujący rynek medyczny. Adam Kruszewski nie jest przekonany, czy odwołanie prezesa NFZ cokolwiek zmieni: - Jeżeli to jest jakaś sekwencja działań i za tą decyzją idą inne rozwiązania przygotowane przez ministra zdrowia, to jest taka szansa.

Jak zauważa, do tej pory Bartosz Arłukowicz nie zaprezentował własnej koncepcji ochrony zdrowia, w którą wpisywałoby się odwołanie prezesa Jacka Paszkiewicza. - To odwołanie wydaje się być rozpaczliwym ruchem ministra, obliczonym na poprawę wizerunku, na pokazanie, że coś jednak robi - mówi wprost Adam Kruszewski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH