W planie NFZ wpisano 7,8 mld na leki w refundacji aptecznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   06-07-2016, 08:41

W planie NFZ wpisano 7,8 mld na leki w refundacji aptecznej Jest plan finansowy NFZ. Zdaniem opozycji - nadmiernie optymistyczny

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt planu finansowego NFZ na 2017 r., który zakłada wzrost przychodów Funduszu w stosunku do obecnego o ponad 4 miliardy zł. Jest to - zdaniem opozycyjnych posłów - przejaw nadmiernego optymizmu rządu.

Z danych, które przedstawił 5 lipca w Sejmie Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ, wynika że plan Funduszu na 2017 r. zakłada przychody w wysokości ponad 77 miliardów zł.

Porównując przychody, jakie NFZ prognozuje na 2017 r. i te z roku 2016, pieniędzy w budżecie NFZ miałoby być o ponad 4 mld zł więcej. Ta różnica wywołała prawdziwą burzę w czasie prac sejmowej komisji zdrowia.

NFZ planuje wydać na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) 9,8 mld, zaś na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - 5,6 mld zł. Na leczenie szpitalne zapisano 31,3 mld - w tym na programy terapeutyczne (lekowe) - 2,9 mld i chemioterapię - 1,2 mld.

Na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień przewidziano 2,4 mld; na rehabilitację leczniczą - 2,1 mld; na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 1,3 mld; na opiekę paliatywną i hospicyjną - 599 mln zł.

Ponadto plan przewiduje na leczenie stomatologiczne 1,7 mld; na lecznictwo uzdrowiskowe - 656 mln; na pomoc doraźną i transport sanitarny - 48 mln zł.

W planie zapisano 189 mln zł na profilaktyczne programy zdrowotne oraz 7,8 mld na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego oszacowano na 1,8 mld zł.

W 2017 r. we wszystkich województwach zapisano większe od obecnych kwoty środków na koszty świadczeń opieki zdrowotnej.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ ma otrzymać 5,4 mld; Kujawsko-Pomorski - 3,8 mld; Lubelski - 4 mld; Lubuski - 1,8 mld; Łódzki - 4,9 mld; Małopolski - 6,2 mld; Mazowiecki - 10,5 mld; Opolski - 1,7 mld; Podkarpacki - 3,8 mld; Podlaski - 2,1 mld; Pomorski - 4,1 mld; Śląski - 8,8 mld; Świętokrzyski - 2,4 mld; Warmińsko-Mazurski - 2,5 mld zł; Wielkopolski - 6,4 mld a Zachodniopomorski - 3,1 mld zł.

Posłowie opozycji przyznali, że są zaskoczeni dużym optymizmem jakim wykazali się projektujący przedstawiony plan budżetu NFZ.

Posłanka Beata Małecka-Libera ( PO) zwracał uwagę, że zakładanie zwiększenie przychodów aż o 4 miliardy złotych powinno być poparte wskaźnikami makroekonomicznymi, a te nie dają podstaw do formowania tak optymistycznych prognoz.

Posłowie zwracali uwagę, że nie zmniejszyła się znacząco liczba znacząco bezrobotnych (taka redukcja dawałaby podstawy do założenie wzrostu wpływów z tytułu składek ZUS). Nie podwyższono także emerytur.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH