W Polsce często mylimy innowacje z nowoczesnością

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   16-03-2018, 08:02

W Polsce często mylimy innowacje z nowoczesnością

Obecnie koszt zastawki znacznie limituje liczbę wykonywanych zabiegów u starszych pacjentów. Jej koszt to ok. 65-70 tys. zł. Ale w przypadku wdrożenia polskiego wyrobu medycznego, będziemy mogli mówić o co najmniej dwu, jeśli nie trzykrotnym zmniejszeniu kosztów. Podobnie było w przypadku stentów. Myślę, że w ciągu roku będziemy mieli kolejne wdrożenie – mówił Paweł Buszman, prezes zarządu, American Heart of Poland SA., podczas pierwszej części sesji „Innowacje w medycynie. Nowość, innowacja a przełom w medycynie i farmacji”.

Jego zdaniem, kolejnym rozwiązaniem, które jest w tej chwili stosowane w obszarze chorób sercowo-naczyniowych, które przełoży się na poprawę wyników wczesnych i odległych, to telemedycyna: - Obserwujemy, że u pacjentów z niewydolnością serca, pomimo wprowadzenia nowoczesnych technologii lekowych i nowych implantowanych urządzeń antyarytmicznych czy resynchronizujących niewydolną lewą komorę serca, w dalszym ciągu umieralność roczna sięga 10-20 procent.

- Nie ma obecnie na rynku takiego leku bądź urządzenia, które mogłoby zmniejszyć o połowę umieralność z powodu niewydolności serca tak, jak to się dzieje dzięki telemedycynie. Utworzyliśmy ośrodek, dzięki m.in. wsparciu resortów: rozwoju i nauki. Prowzdzimy w nim program rehabilitacji telemedycznej pacjentów po rewaskularyzacji mięśnia sercowego – mówił prezes Buszman.

Innowacja czy nowoczesność
Część dyskusji dotyczyła określenia tego, co rozumiane jest pod pojęciem innowacji. - W Polsce często mylimy innowacje z nowoczesnością. Dla mnie innowacja to jest coś, czego jeszcze nikt inny nie zrobił. Jestem pierwszy. Nowoczesność zaś to jest to, czego często brakuje naszej medycynie – ocenił Paweł Buszman.

- Często mówi się tak, że innowacja to jest nowa cząsteczka. Ja na to patrzę nieco inaczej. Dla mnie innowacja to jest również nowe zastosowanie leku, inne niż dotychczas, nowa formulacja, która coraz częściej decyduje o sukcesie terapeutycznym, jak również wszystkie patenty związane z procedurą wytwarzania – ocenił z kolei Leszek Borkowski, prezes Fundacji Razem w Chorobie.

- Zdarza się, że porównując firmę generyczną z innowacyjną pod względem liczby patentów, ta pierwsza wcale nie ma ich mniej. Procedura wytworzenia leku jest coraz bardziej skomplikowana, bo sięgamy do coraz bardziej skomplikowanych cząsteczek. Pacjent nie do końca rozróżnia w swojej walce z chorobą, czy to jest cząsteczka sprzed dwóch lat czy sprzed 10 lat. Dla niego innowacja to jest to wszystko, co pomoże w osiągnięciu celu, czyli zdrowiu – dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH