W Polsce pacjent nie zarobi na badaniach klinicznych leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz/ŁS/rynekaptek.pl   10-12-2014, 11:02

W Polsce pacjent nie zarobi na badaniach klinicznych leków Adam Kozierkiewicz (fot. PTWP)

- Polskie prawo zabrania płacenia pacjentom za udział w badaniach klinicznych, z wyjątkiem pierwszej fazy badań wykonywanych na zdrowych ochotnikach. Takie badania w Polsce to jednak rzadkość – mówi dr Adam Kozierkiewicz, niezależny ekspert ds. ochrony zdrowia.

W Polsce prowadzi się eksperymenty na chorych z udziałem leków, ale – jak zauważą ekspert - to nie są całkiem nowe preparaty. W opinii Adama Kozierkiewicza, częściowo to nowe substancje nigdzie nierejestrowane, po przejściu fazy I. Często są to także leki, które już gdzieś są zarejestrowane, lecz potrzeba badań dla poszerzenia wskazań. To przede wszystkim badania III fazy.

- W Polsce firmy wykonują dużo takich badań, bo jesteśmy w tym dobrzy, mimo że procedura rejestracji jest długa i uciążliwa. Po prostu dzięki dobrze wykształconemu i sumiennemu personelowi nasze badania mają małą liczbę przekłamań, dokumentacja prowadzona jest wzorowo. No i mamy dużą populację, w której dość łatwo znaleźć wystarczającą liczbę osób spełniających konieczne kryteria kliniczne – uważa Kozierkiewicz.

Ekspert wylicza, że w Polsce Centralna Ewidencja Badań Klinicznych każdego roku wydaje pozwolenie na rozpoczęcie około 400-500 nowych badań klinicznych.

- W zeszłym roku około 35 z nich stanowiły badania I fazy, ale do tej grupy zaliczane są także badania biorównoważności i chyba takie właśnie prowadzone są w Polsce, a jest to, prawdę mówiąc, zupełnie coś innego, niż kiedy badaną substancję podaje się po raz pierwszy zdrowym ochotnikom – podkreśla.

Więcej: wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH