W Radzie ds. Zdrowia Publicznego zabrakło farmaceutów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   29-04-2015, 09:12

W Radzie ds. Zdrowia Publicznego zabrakło farmaceutów O zdroiu publicznym bez farmaceutów

BCC od 2012 r. w rekomendacjach Gospodarczego Gabinetu Cieni postulowało przygotowanie ustawy o zdrowiu publicznym i powołanie Narodowej Rady Zdrowia Publicznego. Jednak w projekcie jest kilka luk.

- Dysponentem Funduszu Zdrowia Publicznego powinien być pełnomocnik, odpowiadający za całokształt efektów działań, wynikających z ustawy i Narodowego Programu Zdrowia. Pełnomocnik, działając w randze ministra bez teki może być dysponentem takiego funduszu celowego - ocenia Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Center Club.

Zdaniem BCC, w składzie Rady do spraw Zdrowia Publicznego zabrakło przedstawicieli pracodawców.

- Wnosimy również o uwzględnienie w składzie rady przedstawicieli organizacji aptekarzy. Apteki to placówki zdrowia publicznego, a farmaceuci to osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, spełniające również rolę prewencyjno-edukacyjną. Członkami Rady Zdrowia Publicznego powinni być również naszym zdaniem przedstawiciele organizacji pacjentów - dodaje Anna Janczewska-Radwan.

Ustawa, wnosząc konieczność dokonania zmian w obowiązujących już uregulowaniach powinna również uwzględniać stosowne zmiany w trzech innych ustawach, a mianowicie w (1) ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia w aspekcie produktów nie spełniających polskich norm bezpieczeństwa żywności i zasad zdrowego żywienia oraz w aspekcie lepszego uregulowania rynku suplementów diety, (2) w ustawie prawo farmaceutyczne w aspekcie możliwości uczestnictwa apteki w prewencji zdrowia oraz (3) w ustawie o radiofonii w aspekcie udziału mediów publicznych w działaniach prewencyjno-edukacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH