W sektorze medycznym doszło do przeregulowania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   04-07-2016, 08:11

W sektorze medycznym doszło do przeregulowania

W Polsce w życie weszło łącznie 25 634 stron maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń i innych dokumentów, które tworzą lub zmieniają obowiązujące przepisy w obszarze zdrowia. MZ zlecił "czyszczenie" tej stajni Augiasza.

Powołany przez ministra zdrowia ekspercki zespół do opracowania raportu nt. możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej sporządził dokument liczący 130 stron, w tym 95 stron tabelek.

- Zleciłem prace nad projektami ustaw czyszczących, które ułatwią prowadzenie działalności leczniczej wszędzie tam, gdzie wymagania nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem pacjenta, jakością opieki, a tylko utrudniają życie i kosztują tych, którzy działalność leczniczą prowadzą - powiedział 17 maja podczas posiedzenia Rady Ministrów, gdy podsumowywał pierwsze półrocze pracy resortu zdrowia.

To będzie mozolne czyszczenie stajni Augiasza. W Polsce w życie weszło łącznie 25 634 stron maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń i innych dokumentów, które tworzą lub zmieniają obowiązujące przepisy. Gdyby przedsiębiorca chciał przeczytać wszystkie wchodzące w życie akty prawne, musiałby na to poświęcać średnio 206 minut każdego dnia - wynika ze skrupulatnych obliczeń firmy Grant Thornton za 2014 r.

To wielokrotnie więcej stronic niż w latach 90., kiedy zmienialiśmy cały ustrój państwa. W produkcji aktów prawnych pokonaliśmy nawet Francję, uchodzącą za państwo wyjątkowo zbiurokratyzowane. Pobiliśmy też własne wcześniejsze rekordy i zostaliśmy w Europie absolutnymi mistrzami biurokracji, w czym znaczny udział miało MZ i NFZ.

Efekt? Ostatnio umęczeniu permanentnymi zmianami przepisów członkowie Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych na swym zjeździe (23 i 24 czerwca w Kielcach) rzucili hasło: "przestańcie reformować, dajcie popracować".

- Podstawową bolączką jest to, że przedsiębiorcy działający w sektorze medycznym podlegają nie tylko typowym dla przedsiębiorców regulacjom, ale jeszcze szczegółowym przepisom dotyczącym branży medycznej - podkreślił wiceprzewodniczący ministerialnego zespołu Andrzej Cisło i dodał, że raport jest przede wszystkim kompleksową diagnozą stanu, do jakiego doszedł sektor ochrony zdrowia w wyniku przeregulowania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH