W tym projekcie nie zaproponowano działań blokujących wywóz leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   01-02-2017, 09:47

W tym projekcie nie zaproponowano działań blokujących wywóz leków Była GIF o rynku aptek i poselskim projekcie noweli prawa farmaceutycznego

Nie można założyć, że właściciel apteki – tylko z racji bycia farmaceutą - będzie działał w sposób etyczny, tak samo nie można założyć, że będzie działał nieetycznie. Po prostu nie zależy to od jego zawodu, ale od tego, jakim jest człowiekiem i jakie reprezentuje wartości - ocenia Zofia Ulz*.

Rynek Aptek: Wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, uzasadniając proponowane zmiany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy Pf, w tym „aptekę dla aptekarza” argumentuje, że nowe przepisy spowodują, że nie będą powstawać „firmy-krzaki” i „apteki-słupy”, które uczestniczą w wywozie leków. Czy ten projekt zawiera zapisy, które to zjawisko zahamują?

Zofia Ulz: Według mnie, to nie jest trafiony argument. Aptekę można otworzyć nie w zależności od intencji, lecz w zależności od tego czy spełnia ona wymagania określone ustawą. GIF nie ma i nie będzie miał podstaw - nawet w razie uchwalenia "Apteki dla Aptekarza" - do oceny intencji zakładania apteki, a jedynie do oceny zgodności z prawem konkretnych działań podejmowanych przez aptekę.

Dopiero, jeśli po otwarciu apteki przedsiębiorca wywiezie leki, to będzie to zarówno nieetyczne jak i nielegalne działanie przedsiębiorcy, któremu powinno się przeciwdziałać poprzez cofnięcie zezwolenia. Nie jest to zadanie dla GIF na etapie udzielania zezwolenia, lecz na etapie jego cofania.

Podkreślam, że w poselskim projekcie ustawy nie zaproponowano działań blokujących wywóz leków.

Nie można założyć, że właściciel apteki – tylko z racji bycia farmaceutą - będzie działał w sposób etyczny, tak samo nie można założyć, że będzie działał nieetycznie. Po prostu nie zależy to od jego zawodu, ale od tego, jakim jest człowiekiem i jakie reprezentuje wartości.

RA: Akurat w zakresie tego, kto uczestniczy w odwróconym łańcuchem dystrybucji, mamy słowo przeciwko słowu. NRA wskazuje, że to sieci wywoziły leki na masową skalę, a przypadki, gdy robił to farmaceuta były sporadyczne. Pani mówi: W latach 2006-2014, a szczególnie w latach 2012-2014, w sprawie nielegalnego wywozu leków, prowadziła Pani ponad 290 postępowań przeciwko indywidualnym aptekom i tylko jednej sieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH