Waldemar Buda pyta o 1 procent i wywóz leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   26-01-2018, 12:02

Waldemar Buda pyta o 1 procent i wywóz leków Z przekazanych z WIF informacji wynika, że faktycznie egzekwowanie reguły 1% jest w praktyce trudne do zrealizowania (fot. archiwum)

Czy w ocenie Pana Ministra nie należy ograniczyć tzw. zwrotu, czyli korekty umożliwiającej zwrot towaru, co może stanowić instrument mający znaczenie przy dystrybucji leków za granicę? - pyta poseł Waldemar Buda, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. uregulowania rynku farmaceutycznego.

- Na terenie kraju funkcjonuje ponad 1500 aptek, które naruszają przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne. Nadal też nie został rozwiązany skutecznie problem nielegalnego wywozu leków za granicę - przypomina Waldemar Buda w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia.

Dodaje, że z przekazanych z WIF informacji wynika, że faktycznie egzekwowanie reguły 1% jest w praktyce trudne do zrealizowania.

Pomimo tego, część wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych podejmuje działania, jakie przysługują na podstawie ww. ustawy. Niemniej w ocenie niektórych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych niejednokrotnie podkreśla się, iż ww. ustawa nie daje wojewódzkim inspektorom farmaceutycznym odpowiednich narzędzi ku temu.

- W tym miejscu zwracam się z pytaniem czy w ocenie Pana Ministra zasadne byłoby współdziałanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poruszonym zakresie ze względu na fakt, iż obecnie właściciele wielu aptek działają w formie spółek, zatem konieczne badanie jest powiązań między nimi? - zapytuje.

Odnosząc się do kwestii nielegalnego wywozu leków za granicę, pyta ministra:

- czy nie należy uzależniać zgody od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zapotrzebowania konkretnego leku przez NZOZ od apteki?

- czy nie należy ograniczyć tzw. zwrotu, czyli korekty umożliwiającej zwrot towaru, co może stanowić instrument mający znaczenie przy dystrybucji leków za granicę?

- czy należałoby przywrócić sankcje karne obowiązujące wcześniej, w przypadku naruszeń w ww. zakresie (art. 127 u.p.f. w brzmieniu obowiązującym do dnia 11 lipca 2015 r. przewidujący jako sankcje karę grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2)?

- Analizując przedmiotową sprawę trzeba również zwrócić uwagę na przedstawiane stanowisko, że przed ewentualnym uchyleniem zezwolenia z przyczyn niedopuszczalnej koncentracji konieczne jest wezwanie do usunięcia stwierdzonych uchybień. Powoduje to w konsekwencji, że każde naruszenie będzie eliminowane, ale tak naprawdę przez przenoszenie na inne podmioty, co czyni zakaz nieegzekwowalnym - ocenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH