Warmia i Mazury dostaną z dodatkowej puli 81 mln zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 15:26

Warmia i Mazury dostaną z dodatkowej puli 81 mln zł Szpitale zaakceptowały warunki ugody, na mocy których otrzymają dodatkowe pieniądze do końca roku (fot. archiwum)

Dodatkowe 80,9 mln zł otrzymały szpitale i inne placówki służby zdrowia na Warmii i Mazurach na leczenie pacjentów. Według NFZ dzięki środkom opłacone zostaną wykonane już świadczenia oraz zmniejszą się kolejki pacjentów oczekujących na zabiegi i operacje.

Jak podkreślił na konferencji prasowej w czwartek (21 grudnia) dyrektor Oddziału Warmińsko-Mazurskiego NFZ Andrzej Zakrzewski, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, na Warmię i Mazury trafiła kwota 25,1 mln zł z dotacji budżetowej.

- Dotacja, która po raz pierwszy od lat trafiła do regionu, zasili budżet szpitali i jednostek służby zdrowia. Pieniądze idą bezpośrednio na leczenie pacjenta - podkreślił dyrektor Zakrzewski.

Głównym beneficjentem dodatkowych pieniędzy za leczenie i diagnostykę wykonane w 2016 roku ponad ustalony limit jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Natomiast 14 mln zł za usługi z tego roku zostanie rozdysponowane pomiędzy 26 jednostek służby zdrowia w regionie, m.in. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ale także mniejsze szpitale jak placówki w Nidzicy czy Olecku.

Dzięki dodatkowej puli pieniędzy Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ sfinansuje wykonane już świadczenia szpitalne w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, dializy oraz inne świadczenia.

Szpitale zaakceptowały warunki ugody, na mocy których otrzymają dodatkowe pieniądze do końca roku.

Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz- Ogórek wyjaśniła, że dodatkowe 4 mln zł, jakie placówka otrzymała, to zapłata za wykonane zabiegi i operacje na takich oddziałach specjalistycznych jak: chirurgia szczękowa, chirurgia, laryngologia, ortopedia czy okulistyka. - Te świadczenia były wykonane od stycznia do września tego roku. Od października szpital jest w sieci, a na działalność otrzymuje zapłatę zryczałtowaną - dodała.

Dyrektor podkreśliła, że wypłacone pieniądze pozwolą zamknąć placówce rok finansowy i popłacić należności. - Gdybyśmy ich nie dostali, to spór zakończyłby się w sądzie i dopiero w postępowaniu sądowym zawarlibyśmy ugodę z NFZ - dodała dyrektor Piskorz-Ogórek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH