Warto wiedzieć, że jest coś takiego, jak kod MCC

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: samcik.blox.pl/ rynekaptek.pl   30-11-2016, 15:06

Warto wiedzieć, że jest coś takiego, jak kod MCC Bank nie do końca był fair wobec klientów

Jednym z benefitów posiadania tego konta miały być zniżki na leki. Zaoszczędzić można było 5% wydatków opłaconych kartą, do 30 zł miesięcznie. Jednak jak się okazuje, bank nie liczył zwrotu od niektórych zapłaconych kartą kwot w aptekach. Dlaczego?

Dziennikarz ekonomiczny na swoim blogu opisuje przypadek klientki banku, która dała namówić się na reklamowane w telewizji konto dla klientów ZUS, przygotowane przez Bank BPH (obecnie w grupie PZU-Alior).

Jednym z benefitów posiadania tego konta miały być zniżki na leki. Zaoszczędzić można było 5% wydatków opłaconych kartą, do 30 zł miesięcznie.

Jednak po jakimś czasie klientka zauważyła, że "bank nie liczy zwrotu od niektórych zapłaconych kartą kwot w aptekach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych), choć nawet w opisie transakcji, którą można wyświetlić w historii, stoi jak byk, że nastąpiła płatność kartą (np. "apteka Gold", "apteka Gemini", "apteka-leki")".

- Nie została mi nawet uznana płatność kartą za leki na receptę w aptece w szpitalu przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. To dla nas zupełnie niezrozumiałe - mówi kobieta.

Jak wyjaśnia, sprawdzała zawsze przed zakupem leków czy dana apteka widnieje w krajowym rejestrze aptek, czy posiada zezwolenia na sprzedaż leków na receptę, czy wystawia klientom faktury. I oczekiwała, że za każdy zakup leków będzie jej zwracane 5%. Przy wydatkach rzędu 700 zł miesięcznie 5-procentowy rabat powinien wystarczyć na uzyskanie maksymalnej dozwolonej bankowym regulaminem kwoty zwrotu.

Ale od części transakcji money-back nie został naliczony. Klientka napisała do banku reklamację, ale w odpowiedzi bank oświadczył jej, że "akceptuje jedynie transakcje dokonane w aptece z kodem MCC 5912". Okazało się, że kobieta dokonywała części płatności w punktach z kodem MCC 5499 (tym kryptonimem oznaczone są przez organizacje płatnicze "sklepy spożywcze, sklepy pierwszej potrzeby, sklepy specjalne") i 5977 ("sklepy kosmetyczne, drogerie").

- Wynika z tego, że jeśli więc czytelniczka kupowała leki w szpitalnej aptece, to mogła to być nie apteka, tylko "sklep pierwszej potrzeby", a jeśli w jakiejś aptece typu SuperPharm - to byłaby to "drogeria" - wyjaśnia autor bloga.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH