"Wdrożyliśmy plan Morawieckiego jeszcze przed jego ogłoszeniem"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPA PharmaNET/ rynekaptek.pl   20-06-2016, 12:07

"Wdrożyliśmy plan Morawieckiego jeszcze przed jego ogłoszeniem" Spotkanie pod patronatem prezydenta, Andrzeja Dudy

Rynek apteczny nie został „przywieziony w teczce przez zagranicznego inwestora”, tylko wypracowany przez polskich przedsiębiorców, którzy szukali efektu skali - ocenił Marcin Piskorski, prezes Związku PharmaNET, podczas Kongresu Organizacji MSP.

- Widzę konieczność ochrony sektora MSP. Powinna być egzekwowana przez państwo. Będę starał się pomagać małym i średnim przedsiębiorcom oraz promować wszystkie przejawy działalności gospodarczej. Działania państwa w tym kierunku powinny być oceniane pod względem skutków wprowadzonych regulacji - mówił prezydent Andrzej Duda, podczas Kongresu Organizacji MSP, nad którym objął patronat honorowy.

Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który wziął udział w Kongresie, w panelu dotyczącym sukcesów polskiej gospodarki w wybranych sektorach zwrócił uwagę na najważniejsze problemy i osiągnięcia branży.

Jako największy sukces branży wskazał fakt, że rynek apteczny nie został „przywieziony w teczce przez zagranicznego inwestora”, tylko wypracowany przez polskich przedsiębiorców, którzy reagując na zmieniające się warunki rynkowe – potrzebę niskich cen i wysokiej jakości usług – szukali efektu skali.

- To właśnie sieci apteczne pierwsze wprowadziły nowoczesne rozwiązania na rynek i dostrzegły swoją silę w stosunku do bardzo skonsolidowanego segmentu farmaceutycznego i hurtowego, co doprowadziło do spadku cen leków nierefundowanych. Właściciele aptek indywidualnych szybko skorzystali z tych doświadczeń tworząc sieci wirtualne i grupy zakupowe. Dzięki temu dziś mogą uzyskiwać  takie same warunki jak sieci - mówił prezes Związku.

Drugim sukcesem pracodawców aptecznych - według Marcina Piskorskiego - było „wdrożenie planu Morawieckiego zanim jeszcze został on ogłoszony”: - Plan zakłada bowiem wzmocnienie krajowych przedsiębiorców oraz ich ekspansję na rynkach międzynarodowych. Tak się właśnie dzieje na rynku aptecznym. Jedna z polskich firm stała się największym dostawcą usług farmaceutycznych na Litwie.

W drugiej części dyskusji, poświęconej problemom branży, Marcin Piskorski zwrócił uwagę na "lobbowany przez korporację aptekarską postulat obowiązku posiadania 51 procent udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji".

Zdaniem prezesa PharmaNET, doprowadzi to do "masowych wywłaszczeń, zwolnień i odszkodowań oraz da ogromne przywileje korporacji zawodowej aptekarzy". - Polscy przedsiębiorcy, którzy latami, w majestacie prawa budowali swoje firmy, angażując siły i środki własne, mogą z dnia na dzień stracić dorobek całego życia. Jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej - uważa Marcin Piskorski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH