WHO: jak zapobiegać chorobom poprzez kształtowanie zdrowego środowiska

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: CIL/rynekaptek.pl   21-03-2016, 14:43

WHO: jak zapobiegać chorobom poprzez kształtowanie zdrowego środowiska

Opublikowany raport WHO “Preventing disease through healthy environments: a global assessment of the burden of disease from environmental risks” jest aktualizacją I. wersji z 2006 r. i prezentuje wyniki najnowszych badań na temat powiązania zanieczyszczenia środowiska z występowaniem chorób oraz ich destrukcyjnym wpływem na zdrowie ludzi.

- Zdrowe środowisko jest podstawą zdrowej populacji - mówi dr Margaret Chan, dyrektor generalny WHO. - Jeśli kraje nie podejmują działań mających na celu poprawę warunków środowiska, w których żyją i pracują miliony ludzi, to będą oni nadal chorować i umierać zbyt młodo - dodaje.

W raporcie podkreślono, że opłacalne jest podjęcie działań, które mogą odwrócić tendencję wzrostową zachorowań i zgonów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Należą do nich ograniczenie stosowania paliw stałych i zwiększenie dostępu do technologii niskoemisyjnych - podaje portal Centrum Informacji o Leku.

Jak wynika z raportu, zgonów z powodu chorób niezakaźnych, głównie spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza (włącznie z narażeniem na dym tytoniowy biernych palaczy), jest aż 8,2 miliona.

Udary, choroby serca, nowotwory oraz przewlekłe choroby dróg oddechowych, które są obecnie przyczyną prawie 2/3 wszystkich zgonów, są spowodowane m.in. wpływem szkodliwego środowiska na ludzi.

Ryzyko zachorowań związanych z zanieczyszczeniem środowiska w największym stopniu dotyczy dzieci i osób starszych. Wg raportu WHO dzieci w wieku poniżej 5 lat oraz osoby dorosłe w wieku od 50 do 75 lat są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia. Rocznie można by zapobiec śmierci 1,7 miliona dzieci poniżej 5 lat i 4,9 mln dorosłych w wieku od 50 do 75 lat, dzięki lepszemu zarządzaniu środowiskiem.

Więcej informacji o raporcie na stronach WHO pod adresem: who.int/mediacentre.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH