Wiceminister o bonusach dla inwestorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   08-11-2016, 09:43

Wiceminister o bonusach dla inwestorów Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zawiera mechanizm funkcjonowania „refundacyjnego trybu rozwojowego”

Na czym będą polegały tzw. bonusy wprowadzone przy nowelizacji ustawy refundacyjnej dla firm inwestujących w polską gospodarkę? Wyjaśnia wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zawiera mechanizm funkcjonowania „refundacyjnego trybu rozwojowego”, który pozwoli zwiększyć znaczenie wpływu działalności naukowo-badawczej i inwestycyjnej wnioskodawcy w zakresie związanym z ochroną zdrowia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dzięki projektowanemu „budżetowi na innowację” tj. dotacji celowej przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia przez Ministra Zdrowia - mówi dr Łanda i wyjaśnia:

Taka dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie części kosztu leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, które nie mają swojego odpowiednika refundowanego w danym wskazaniu w danej grupie limitowej, wobec których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją, jak również finansowanie leków stosowanych we wskazaniach ultrarzadkich.

Wartość, w jakiej cena tego produktu powinna być finansowana z nowo utworzonego budżetu, będzie zależna od opinii ministra gospodarki o wpływie działalności naukowo-badawczej i inwestycyjnej wnioskodawcy w zakresie związanym z ochroną zdrowia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Będzie ona wydawana na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, przy uwzględnieniu takich elementów jak wysokość przychodów, wielkość produkcji, osiągnięte zyski netto albo poniesione straty netto, zapłacone podatki, wysokość nakładów na działalność badawczo-rozwojową poniesionych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wysokość kosztów zatrudnienia, czy też wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne.

Każdy wnioskodawca przed złożeniem wniosku o objęcie refundacją będzie mógł wystąpić do ministra gospodarki o wydanie opinii w tym zakresie, która następnie byłaby załączana do wniosku. Opinia ministra będzie brana pod uwagę przez Komisję Ekonomiczną podczas negocjacji oraz przez Ministra Zdrowia, jako jedno z kryteriów, na podstawie których podejmuje on decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH