Wiceminister zdrowia o e-receptach, ZIP i IKP

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   20-03-2018, 08:03

Wiceminister zdrowia o e-receptach, ZIP i IKP 1,5 mln użytkowników ZIP będzie więc miało dostęp do IKP. Będzie możliwe bezproblemowe przechodzenie między tymi dwoma systemami (fot. archiwum)

Pacjent będzie miał dostęp do wszystkich informacji, które go dotyczą i które są już zinformatyzowane. Będziemy to budowali przyrostowo, czyli w miarę pojawiania się kolejnych funkcji, kolejnych usług będziemy je stopniowo udostępniali pacjentom - wyjaśnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Zaczynamy od elektronicznych recept, później będą historie świadczeń sfinansowanych ze środków publicznych, a następnie kolejne usługi z platformy P1 - dodał na konferencji w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie, dotyczącej m.in. e-recept i projektu ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta (19 marca).

W jednym miejscu będzie można łatwo i szybko znaleźć informację o dokumentacji medycznej. Docelowo system obejmie wszystkich świadczeniodawców i świadczeniobiorców. IKP będzie np. połączone ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP) oferowanym przez NFZ.

- To właśnie aplikacja, która pokazuje informacje o wszystkich świadczeniach sfinansowanych ze środków publicznych. Ma już ponad 1,5 mln użytkowników. Nie chcemy, żeby ten dorobek miał się zmarnować, więc techniczne rozwiązania pójdą w tę stronę, że wszyscy użytkownicy tych systemów będą mogli korzystać z tych funkcjonalności wzajemnie - wyjaśniał Janusz Cieszyński.

1,5 mln użytkowników ZIP będzie więc miało dostęp do IKP. Będzie możliwe bezproblemowe przechodzenie między tymi dwoma systemami.

- Oczywiście będzie też udostępnione logowanie przez profil zaufany, czyli taką podstawową metodę uwierzytelniania dla obywateli w relacjach z administracją publiczną - tłumaczył wiceminister.

Ostatecznie pacjenci otrzymają narzędzie umożliwiające m.in. dostęp do informacji o: receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej POZ oraz listach pacjentów oczekujących na świadczenie.

Pielęgniarka też wystawi e-receptę
- IKP przyniesie też korzyści dla systemu w zakresie funkcji kontrolnych. Dzięki informacjom z ZIP NFZ udało się w ostatnich latach odzyskać pokaźne kwoty, wypłacone za świadczenia, które nie zostały nigdy zrealizowane - przypomina wiceminister Janusz Cieszyński.

Oprócz tego w ustawie o IKP zawarte zostaną minimalne wymagania  techniczne dla usługodawców i podmiotów prowadzących rejestry medyczne. Jak zaznaczył wiceminister, to niezwykle istotna kwestia w kontekście stricte medycznym, bo rejestry medyczne stanowią jeden z fundamentów opieki koordynowanej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH