Więcej biurokracji, więcej błędów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 12:24

Więcej biurokracji, więcej błędów Na 202 skontrolowane przez NFZ, w ostatnim kwartale, apteki tylko w pięciu nie wykryto absolutnie żadnych uchybień przy realizacji i rozliczaniu recept (fot. archiwum)

Ministerstwo Zdrowia i NFZ uważa, że najlepszych sposobem na wyeliminowanie nadużyć przy zlecaniu pacjentowi lekarstw jest zwiększanie ilości danych na recepcie. Wyniki kontroli pokazują jednak, że im jest ich więcej, tym więcej błędów.

Wypisywanie i rozliczanie recept to rzecz tak skomplikowana, że tylko nielicznym udaje się uniknąć błędów. Na 202 skontrolowane przez NFZ, w ostatnim kwartale, apteki tylko w pięciu nie wykryto absolutnie żadnych uchybień przy realizacji i rozliczaniu recept.

Najczęstsze błędy popełniane przez farmaceutów to wydawanie zapisanych przez lekarzy leków nawet wtedy, gdy recepta była błędnie wypisana. Farmaceuci nie sprawdzali też, czy pacjenci z dodatkowymi uprawnieniami (np. inwalidzi wojenni) rzeczywiście je mają i nie podawali numeru takiego dokumentu na odwrocie recepty.

W dokumentacji brakowało też innych wymaganych danych, takich jak PESEL chorego, REGON poradni albo szpitala, w którym się leczy, kod EAN (inny na każdym opakowaniu leku), numer prawa wykonywania zawodu lekarza, kod oddziału NFZ itd.

Nie lepiej wypadły przychodnie. Na 145 skontrolowanych przychodni uchybień nie stwierdzono w 34. W pozostałych lekarze mylili się, najczęściej przy oznaczaniu poziomu refundacji.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH