Wiele działań ministra jest godnych pochwały, ale...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pracodawcy RP/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 08:38

Wiele działań ministra jest godnych pochwały, ale...

Projekt bezpłatnych leków dla seniorów w naszej opinii jest dobrym rozwiązaniem, jednak czekamy na szczegóły, czyli listę leków, które mają być udostępniane osobom starszym za darmo - oceniają Pracodawcy RP.

- Minister Konstanty Radziwiłł pochwalił się, że resort zdrowia pracuje nad licznymi ustawami i rozwiązaniami, które mają na celu „naprawę służby” zdrowia. Zdaniem Pracodawców RP wiele z tych działań Ministra istotnie jest godnych pochwały i z wieloma planami należy się zgodzić - pisze organizacja.

- Po pierwsze - projekt bezpłatnych leków dla seniorów w naszej opinii jest dobrym rozwiązaniem, jednak czekamy na szczegóły, czyli listę leków, które mają być udostępniane osobom starszym za darmo. Dobrze, że wreszcie wdrożono system e-krew, że zintensyfikowano prace nad przygotowaniem map potrzeb zdrowotnych. W tym ostatnim jednak przypadku należy odnotować, że z powodu pośpiechu konsultacje map z Członkami Rad do Spraw Potrzeb Zdrowotnych były fikcyjne - oceniają Pracodawcy RP i dodają:

- Zdecydowanie brakowało nam zapowiedzi zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Pracodawcy RP będą Pana Ministra wspierać w przekonywaniu Ministra Finansów i Pani Premier, że zwiększenie do 6 proc. PKB nakładów na ochronę zdrowia to autentyczna inwestycja w zdrowie Polaków. Inwestycja, która zwróci się poprzez wydłużenie czasu ich aktywności zawodowej i zmniejszenie liczby absencji chorobowych - a tym samym przez zwiększenie PKB.

- Jednocześnie bardzo brakowało nam w tej prezentacji informacji o tym, że Minister drastycznie obniżył wycenę wielu świadczeń medycznych ( i planuje następne), nie przedstawiając raportów taryfikacyjnych. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi skierowany do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, który ma zakazać pacjentom leczenia się w prywatnych szpitalach za publiczne środki. Zupełnie nie do zaakceptowania przez Pracodawców RP są propozycje, które de facto likwidują prywatny sektor w ochronie zdrowia – ten, dzięki któremu istotnie poprawiła się jakość także w publicznych szpitalach, i który bardzo cenią sobie pacjenci. Rozwiązania w tym zakresie uważamy za nie do zaakceptowania - informuje organizacja.

W ocenie Pracodawców RP brakuje w podsumowaniu także zapowiedzi zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych: - Mamy nadzieję, że ta zmiana mieści się w tych 35 przygotowywanych projektach aktów prawnych. Szkoda, że Minister tak dużo uwagi skupił na sprawach nieistotnych z puntu widzenia pacjenta (informatyzacja, likwidacja NFZ), a tak mało powiedział co czeka pacjentów po tych zmianach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH