
W czwartek (21 lipca) odbyła się w Sejmie debata dotycząca projektu zmian w ustawie refundacyjnej wyrobów medycznych. Projekt nowelizacji znajdujący się w konsultacjach społecznych wywołuje niepokój pacjentów, lekarzy i producentów.
Pacjenci, którzy zwracają uwagę na problemy w dostępie do wyrobów medycznych, obawiają się, że ich sytuacja wraz ze zmianą zasad refundacji jeszcze się pogorszy. Producenci oceniają z kolei, że nowe przepisy wykluczą z rynku część firm, a lekarze boją się, że zamiast najlepszego produktu będą musieli rekomendować najtańszy.
Ustawa jest nową częścią koszyka świadczeń gwarantowanych. Minister zdrowia będzie określał grupę wyrobów medycznych, które będą poddawane podobnej procedurze jak leki. Będą określane ich wymagania techniczne, a komisja ekonomiczna będzie prowadziła negocjacje dotyczące ustalenia ostatecznych cen.
Podobnie jak w przypadku leków, producenci będą zgłaszać swoje produkty wnioskując o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu wyrobów wydawanych na zlecenie lub o ustalenie urzędowej ceny dla wyrobów stosowanych w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych.
Projekt ustawy zakłada zróżnicowane opłat za składanie wniosków o znalezienie się poszczególnych wyrobów się na liście refundacyjnej. W trakcie negocjacji zostanie ustalona cena urzędowa, następnie zostanie stworzona grupa limitowa i określona wysokość limitu finansowania, do którego NFZ będzie refundował wyrób medyczny. Powyżej tego limitu pacjent dopłaci za niego we własnym zakresie.
Ministerstwo wskazuje, że nowa regulacja pozwoli na optymalizację i zwiększenie przejrzystości wydatków NFZ na wyroby medyczne finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych oraz umożliwi standaryzację realizacji tych świadczeń.
Zaskoczenie krytyką
Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia przyznała, że liczne głosy krytyki, które pojawiły się w trakcie konsultacji społecznych, zaskoczyły resort.
- Naszą intencją było zmniejszenie kosztów ponoszonych przez pacjentów na wyroby medyczne i poprawa dostępności do tych środków - komentowała Warmińska.
Jak wyjaśniała, celem resortu jest wprowadzenie nowego systemu finansowania wyrobów medycznych, wzorowany na mechanizmie refundacji leków. Ma to sprawić, że zostanie rozwiązany problem nieprawidłowości w zakresie świadczeń gwarantowanych dotyczących zaopatrzenia w wyroby medyczne na zlecenie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych