Wielkopolska: 12 zamkniętych aptek z powodu reeksportu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: poznan.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   10-12-2014, 12:08

Wielkopolska: 12 zamkniętych aptek z powodu reeksportu

Z polskich aptek znikają leki kardiologiczne, onkologiczne i insuliny, ale ostatnio coraz częściej też leki na parkinsona, menopauzę, czy zaburzenia psychiczne.

- Aktualnie na liście preparatów, do których pacjenci mają utrudniony dostęp, znajduje się ponad 200 pozycji - opowiada Tadeusz Bąbelek, szef Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Od początku tego roku Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska zanotowała 1300 zgłoszeń od aptek o braku leków.

Naczelna Izba Aptekarska chce m.in. zaostrzenia kar dla łamiących prawo aptekarzy. Dziś za odsprzedanie leków hurtowni grozi im m.in. cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. W tym roku inspekcja farmaceutyczna zamknęła 12 aptek. Rozpatruje kolejne kilkadziesiąt wniosków.

W Sejmie czeka już zgłoszony przez klub PO projekt poselski nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym. Zakłada między innymi, że hurtownia będzie musiała dostać zgodę głównego inspektora farmaceutycznego na wywóz leków za granicę.

- To nic nie zmieni, handel będzie kwitł dalej. Trzeba uszczelnić łańcuch dystrybucji leków: od producenta do apteki. Dziś na tej drodze jest zbyt wielu pośredników. Trzeba też wzmocnić nadzór nad hurtowniami farmaceutycznymi. Mamy za mało inspektorów i za mało narzędzi do kontroli aptek - mówi Tadeusz Bąbelek.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH